سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

مروری بر سفر وزیر نفت به استان خوزستان

تاکید بر شتاب‌بخشی به برنامه افزایش یک میلیون بشکه نفت براساس برنامه پنجم توسعه،حفظ نیروی انسانی کارآمد، توسعه میادین جدید و مشترک، استفاده از روش‌های بازیافت ثانویه، تامین منابع مالی پروژه های صنعت نفت و نیز راه‌اندازی دستگاه حفاری پیشرفته ۳۴ فتح از جمله موضوعات مورد توجه وزیر نفت در سفر به استان خوزستان بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهدس رستم قاسمی با همراهی هیئتی از معاونان و مدیران این وزارت‌خانه با هدف بررسی روند اجرای برنامه‌ها و پروژه‌ها در شرکت‌های ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و حفاری ایران از عصر چهارشنبه (۱۶ شهریور) به استان خوزستان سفر کرد.

در  نشست تخصصی وزیر نفت با اعضای هیات مدیره، مدیران ستادی و مدیران عامل شرکت‌های تابعه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب بر ضرورت افزایش تولید صیانتی و حفظ نیروی انسانی کارآمد به عنوان اولویت‌های اصلی این وزارتخانه تاکید شد.

برنامه افزایش یک‌میلون بشکه‌ای تولید نفت تا پایان برنامه پنجم توسعه

مهندس قاسمی با اشاره به برنامه پنجم توسعه در بخش صنعت نفت افزود: در این برنامه افزایش یک میلیون بشکه نفت به ظرفیت تولید نفت کشور پیش بینی شده که شتاب بخشی شرکت‌های عملیاتی در این زمینه مورد انتظار است؛ با تمهیدات در نظر گرفته شده تلاش می‌شود دستیابی به این سقف تولید تا ۲ سال آینده محقق شود.

وی با تاکید بر نقش شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در تحقق برنامه افزایش تولید روزانه یک میلیون بشکه‌ای نفت کشور توضیح داد: مناطق نفت‌خیز جنوب به عنوان خط مقدم و اصلی ترین بخش تولید نفت کشور بخش عمده ای از سهم افزایش این میزان تولید را بر عهده دارد.

تزریق گاز به مخازن نفتی یکی از اصول تولید صیانتی

وزیر نفت با بیان اینکه توسعه میادین جدید و مشترک، استفاده از روش‌های بازیافت ثانویه از جمله تزریق گاز و بکارگیری تلمبه‌های درون‌چاهی و احداث تاسیسات فرآورشی مانند کارخانه های نمکزدایی از جمله برنامه های این وزارتخانه است که باید در جهت حفظ و افزایش تولید نفت مدنظر واقع شود، درباره اهمیت تولید صیانتی و تزریق گاز به مخازن توضیح داد: تزریق گاز به مخازن نفتی یکی از اصول تولید صیانتی و از اهمیت بالایی برخوردار است و ضرورت دارد اجرای طرح های تزریق گاز برای میدان هایی که نیاز به تزریق دارند در اولویت قرار گیرد.

برنامه فروش یکصد هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در طول سال جاری

وی تامین منابع مالی پروژه های صنعت نفت در ارتباط با تولید را مورد اشاره قرار داد و گفت: یکی از برنامه‌های مهم در این زمینه برای سال جاری فروش یکصد هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت است که مجوزهای آن از سوی بانک مرکزی اخذ شده است.

وزیر نفت، ایجاد محیط کار، تلاش و جهاد در این وزارتخانه را یادآوری کرد و افزود: پنج شاخص در این وزارتخانه وجود دارد که باید بیش از پیش تقویت و از سوی مجموعه مدیران و کارکنان مورد توجه قرار گیرد که شامل صداقت، سلامت، کیفیت، زمان و اقتصادی کار کردن است.

بسیجی بودن افتخار ما است

براساس این گزارش، مهندس قاسمی با حضور در محل حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان در اهواز با فرماندهان و بسیجیان صنعت نفت جنوب دیدار کرد و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دوران دفاع مقدس گفت: همه کارکنان صنعت نفت در دوران پیروزی انقلاب و دفاع مقدس ایثارگری و فداکاری کردند.

وی بسیج را عشق به امام و رهبری دانست و خاطرنشان کرد: هر آنچه مثال زدنی است از فضای بسیج و کار و تلاش است؛ افتخار ما بسیجی بودن است و کارکنان صنعت بزرگ نفت کشور هم اکنون مانند دوران دفاع مقدس در سنگر اقتصادی با روحیه بسیجی و جهاد گونه در حال تلاش و کوشش هستند.

وزیر نفت با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان سال جهاد اقتصادی افزود: وظیفه همه ما در صنعت نفت که بزرگ ترین مجموعه اقتصادی کشور محسوب می شود در این سال سنگین تر است و باید نهایت تلاش خود را برای تحقق اهداف و برنامه های تبیین شده به کار گیریم.

راه اندازی دستگاه حفاری پیشرفته ۳۴ فتح

همچنین وزیر نفت در ادامه این سفر ضمن بازدید از فعالیت‌های شرکت ملی حفاری ایران در جمع مدیران این شرکت به بررسی آخرین وضعیت برنامه‌های عملیاتی این شرکت پرداخت. با حضور وزیر نفت دستگاه حفاری پیشرفته ۳۴ فتح راه ‌اندازی و ازکتاب اصول مهندسی وعملیات کنترل فوران ومهار چاه های نفت وگاز رونمایی شد.

دستگاه حفاری پیشرفته ۳۴ فتح از سری دستگاه های تمام برقی شرکت ملی حفاری ایران است، این دستگاه هفتاد و یکمین دستگاه و ششمین دستگاه حفاری خشکی این شرکت است که در سال جهاد اقتصادی در راستای پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت کشور و برنامه توسعه تولید نفت در برنامه پنجم در میدان نفتی اهواز و در حوضه عملیاتی مناطق نفت خیز جنوب وارد مدار تولید می شود.

همچنین نخستین کتاب اصول مهندسی و عملیات کنترل فوران و مهار چاه های نفت و گاز در ایران به دست وزیر نفت در اهواز رونمایی شد. این کتاب ماحصل تجربیات عملی و علمی و دست یافته‌های مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران در سال های خدمت در عرصه صنعت حفاری و حضور در عملیات کنترل فوران و مهار شمار قابل توجهی چاه های نفت و گاز در مناطق مختلف داخل و خارج کشور است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۰۷۳۴۵ بازدید