سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

نفت خام سنگین ایران برای ششمین بار به بورس می رود

ششمین محموله نفت خام سنگین صادراتی ایران (IR/H)، امروز راهی بورس می شود تا بار دیگر بخت خود را برای بورسی شدن بیازماید.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محموله نفتی ۵۰۰ هزار بشکه ای نفت خام فوب خارگ، امروز )چهارشنبه ۱۶ شهریور) با قیمت پایه ۱۱۱ دلار و ۹۳ سنت در تالار بین المللی بورس کالا در جزیره کیش عرضه می شود.

شرکت ملی نفت ایران تسویه اعتباری این محموله را در دو مرحله، به مقصد شمال غرب اروپا در سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی و با یک و نیم دلار پرمیموم تعیین کرده است.

بنابراین گزارش، پنجمین محموله نفت خام سنگین صادراتی ایران (IR/H) به حجم یک میلیون بشکه، روز چهارشنبه گذشته با قیمت ۱۰۵ دلار و ۵۸ سنت در تالار بین المللی بورس کالای ایران در کیش عرضه شد؛ با این وجود زیاده خواهی خریدار، پنجمین محموله نفت ایران را در راه بورس متوقف کرد و در نهایت این معامله بی نتیجه ماند.

در این معامله فروشنده، دو دلار پرمیموم را در نظر گرفته بود، اما خریدار خواستار یک دلار تخفیف از سوی شرکت ملی نفت ایران بود که در نهایت دو طرف به توافق نرسیدند.

شرکت ملی نفت ایران در گزارشی پیش از موعد عرضه، تسویه اعتباری این محموله را در دو مرحله، به مقصد شمال غرب اروپا در سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی و با یک و نیم دلار پرمیموم اعلام کرده بود.

عرضه پنجمین محموله نفت خام سنگین صادراتی ایران (IR/H) در حالی در بورس ناکام ماند که هفته گذشته، ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین ایران در تالار بین المللی کیش معامله شده بود.

بنابراین گزارش، فاز نخست راه اندازی بورس نفت، اواخر بهمن ماه سال ۱۳۸۶ با مبادلات فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالای ایران آغاز شد.

در فاز دوم این طرح بزرگ، رینگ صادراتی فرآورده های نفتی و پتروشیمی آبان ماه سال ۱۳۸۸ در جزیره کیش راه اندازی و فاز نهایی آن نیز با معاملات نفت خام اجرایی شد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۵۵۴۰۵ بازدید