سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN

افزایش ۶۰ هزار بشکه ای تولید نفت ایران از میادین خلیج پارس تا پایان امسال

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران اعلام کرد: تا پایان سال جاری، تولید روزانه نفت این شرکت بالغ بر ۶۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمود زیرکچیان زاده، بعدازظهر امروز (۱۵ شهریور ماه) در دومین کنفرانس خبری سیزهمین همایش صنایع دریایی که با موضوع وضعیت پروژه های نفت و گاز در خلیج فارس برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: شرکت نفت فلات قاره ایران برنامه های متنوعی را به منظور افزایش تولید نفت و گاز از مناطق تحت پوشش خود مدنظر قرار داده و در این زمینه، افزایش ۶۰ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت خام از میادین نفتی این شرکت مانند میادین رشادت، هنگام، سروش و سلمان هدفگذاری شده است.

وی با اشاره به برنامه ریزی های شرکت نفت فلات قاره برای افزایش ۳۰ هزار بشکه ای تولید روزانه میدان رشادت، تولید فعلی میدان هنگام را بیش از ۲۰ هزار بشکه نفت خام در روز عنوان و تصریح کرد: هم اکنون حفاری چاه سوم میدان هنگام نیز پایان یافته است و تولید روزانه این میدان تا پایان ماه جاری به ۲۳ تا ۲۵ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

زیرکچیان زاده از راه اندازی پروژه نوفلرینگ در میدان سلمان طی سه ماه آینده خبر داد و گفت: هم اکنون بالغ بر ۶۰ میلیون فوت مکعب گاز در این میدان سوزانده می شود که با راه اندازی پروژه فوق، از سوزاندن حجم زیادی از این گازها جلوگیری خواهد شد و تولید این میدان تا پایان امسال حدود ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

وی همچنین اعلام کرد: از آغاز سال جاری تاکنون، تولید نفت خام از میادین تحت پوشش شرکت نفت فلات قاره ایران از جمله ابوذر، هنگام و بهرگان بالغ بر ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به انتقال پمپ های تزریق آب سروش به سیری طی پنج ماه آینده، اذعان داشت: میانگین تزریق آب در سیری طی سال جاری نسبت به سال گذشته، رشد قابل توجهی را تجربه می کند و حدود ۶۰ درصد افزایش خواهد داشت.

زیرکچیان زاده به دیگر برنامه های شرکت نفت فلات قاره ایران از جمله تبدیل گاز لاوان به محصولات پتروشیمی، جذب سرمایه گذاری برای توسعه میادین قشم با تکیه بر منابع داخلی، تولید سه تا چهار میلیارد فوت مکعب گاز از فرزاد A و B، اجرای پروژه تبدیل گاز به برق در فروز A و B و اجرای لرزه نگاری سه بعدی در این میادین نیز اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۲ دکل جکاپ دریایی در بوشهر در دست ساخت است که طراحی آن تمام شده و در سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی در بحث مربوط به چالش های پیش روی پروژه های دریایی، بر ضرورت بازنگری و اصلاح قوانین و مقررات در زمینه مناقصات، ترخیص کالا از گمرک و جذب سرمایه گذاری در مسیر توسعه میادین مشترکی که در دریا قرار دارند، اظهار داشت: زیرساخت های ساحلی و ناوگان دریایی ما نیازمند رسیدگی و بهبود هرچه بیشتر است.

زیرکچیان زاده، پتانسیل های موجود در دریای عمان، خلیج فارس و دریای خزر را بسیار فراتر از آن چیزی دانست که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد و گفت: می توان با حرکت در مسیر توسعه دریامحور و داشتن نگرشی یکپارچه به مجموعه آب های دریای عمان و دریای خزر، پتانسیل های موجود در این حوزه را بیش از پیش مورد استفاده قرار داد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۵۴۳۴۰ بازدید