سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ EN

پایانه نفتی خارگ؛ ایمن ترین پایانه صادرات نفت در جهان است

رئیس پایانه نفتی خارگ به صراحت این جزیره را امن ترین پایانه صادراتی دنیا اعلام کرد و گفت: بر اساس آمار موجود، تاکنون حتی یک مورد دزدی دریایی، عملیات خرابکاری، تروریستی و کشف کالاهای غیر مجاز در پایانه نفتی خارگ گزارش نشده است.

عباس اسدروز؛ رئیس پایانه نفتی خارگ در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به اجرایی شدن طرح امنیتی ISPS در پایانه نفتی خارگ که جزء تعهدات جمهوری اسلامی ایران در جامعه بین المللی است اشاره کرد و گفت: به علت افزایش رفت و آمد در این جزیره استراتژیک و بر اساس این تعهد نامه، ایران می بایست امنیت کشتی ها و بنادر را تامین کند که خوشبختانه بر اساس آمارهای موجود می توان گفت که خارگ از امن ترین بنادر صادراتی دنیا به شمار می رود.

وی تصریح کرد: تاکنون حتی یک مورد دزدی دریایی، عملیات خرابکاری، تروریستی و کشف کالاهای غیر مجاز در پایانه نفتی خارگ اعلام نشده است.

جزیره خارگ؛ بزرگترین مرکز ذخیره سازی و صادرات نفت خام کشور است

اسدروز، جزیره خارگ را بزرگترین مرکز ذخیره سازی و صادارت نفت خام کشور خواند و گفت: از ویژگی های این جزیره که آن را محلی ممتاز برای ذخیره سازی و صادرات نفت خام تبدیل کرده، وجود ارتفاعات مناسب برای احداث مخازن نفت خام و همچنین نزدیکی به مناطق نفت خیز استان خوزستان است.

وی سواحل عمیق را از دیگر مزایای طبیعی ویژه منطقه خارگ خواند و گفت: این ویژگی، ایجاد پهلوگاه های مناسب، برای بارگیری نفت کش ها را امکان پذیر کرده است.

اسدروز با بیان اینکه نفت خام تولیدی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از طریق ۵ خط لوله زیردریایی به جزیره خارگ ارسال می شود افزود: این نفت خام در دو نوع سنگین و سبک به صورت مجزا دریافت و ذخیره می شود؛ نفت خام شرکت نفت فلات قاره نیز که از حوزه های نفتی مناطق دریایی در اطراف جزیره خارگ تولید می شود و به نفت خام فروزان معروف است به صورت مجزا دریافت و صادر می شود.

بر اساس این گزارش، شرکت پایانه های نفتی ایران به عنوان یکی از شرکت های ۱۰۰ درصدی دولتی و تابعه شرکت ملی نفت ایران، با هدف بهبود همه جانبه و افزایش ظرفیت ذخیره سازی و ارتقای توان کیفی و کمی بارگیری و صادرات مواد نفتی کشور و با در اخیتار داشتن تاسیسات صنعتی و بکارگیری نیروی انسانی متخصص خود، مسئولیت مدیریت و راهبری عملیات اجرایی پهلودهی و جداسازی نفتکش ها، دریافت، ذخیره سازی، اندازه گیری و صدور بیش از ۹۰ درصد نفت خام کشور (از طریق پایانه نفتی خارگ) صدور میعانات گازی کشور (از طریق پایانه عسلویه) و عملیات معاوضه (SWAP) نفت خام دریافتی از کشورهای حوزه دریای خزر (از طریق پایانه نفتی شمال) را بر عهده دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۳۳۳۹۴ بازدید