سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

دلپریش: روش اجرای طرح توسعه میدان گازی کیش تغییر می‌یابد

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، گفت: روش اجرای طرح توسعه میدان گازی کیش تغییر خواهد یافت اما کار توسعه این میدان متوقف نشده است.

عبدالمحمد دلپریش در گفت و گو با خبرنگار شانا با تاکید بر این که طرح توسعه میدان گازی کیش به هیچ عنوان متوقف نشده است، گفت: با حضور پیمانکاران جدید و استفاده از روش های نوین، این طرح ملی روند توسعه خود را دنبال خواهد کرد.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، تصریح کرد: تمام  مدیران  شرکت ملی نفت ایران  بر طرح  اجرای توسعه توسعه میدان گازی کیش تاکید دارند.

به گزارش شانا، طرح توسعه میدان گازی کیش با همکاری بانک ملت انجام می شود و این بانک، مسئولیت تامین منابع مالی این پروژه ملی را به عهده دارد.

میدان گازی کیش، یکی از میدان‌های  گازی بسیار مهم کشور است که برای تأمین مصارف داخلی و صادرات گاز در سال‌های آینده، در نظر گرفته شده است.

شرکت مهندسی و توسعه نفت، طرح توسعه میدان گازی کیش را در سه فاز برای دستیابی به اهداف  نهایی زیر اجرا می کند:

_  تولید و انتقال روزانه ۳ میلیارد فوت مکعب گاز تولیدی میدان گازی کیش، با احداث خطوط لوله زمینی و دریایی، انتقال گاز ترش به پالایشگاه گاز واقع در سرزمین اصلی؛

 

_ فرآورش گاز ترش در پالایشگاه واقع در سرزمین اصلی به منظور تولید ۲۷۰۰ میلیون فوت مکعب گاز سبک برای مصارف داخلی کشور و ۴۵ هزار بشکه میعانات گازی تثبیت شده.

بر پایه این گزارش، ذخیره میدان گازی کیش حدود ۵۰ تریلیون فوت مکعب برآورد می شود که در اعماق ۴ هزار و ۴۰۰ متری در زیر جزیره کیش قرار دارد؛ ارزش ذخایر گازی جزیره کیش بر اساس  برخی شاخص های قیمت گاز، حدود ۳۰۰میلیارد دلار پیش بینی شده است.

با توجه به مطالعات اولیه احتمال داده می شود، روزانه تا ۵ میلیارد فوت مکعب گاز از میدان گازی کیش تولید شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۱۱۳۵۸ بازدید