سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN

۱۵۰ میلیون دلار؛ ارزآوری سالانه پروژه NGL سیری

پروژه NGL سیری به همت شرکت اویک (OIEC)، نیمه دوم امسال به بهره برداری می رسد و راه اندازی آن، سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون دلار درآمد ارزی برای کشور به ارمغان می آورد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، راه اندازی این طرح علاوه بر ارزآوری ۱۵۰ میلیون دلاری آن، گامی اساسی در مسیر صیانت و حفظ محیط زیست نیز به شمار می رود چرا که ضمن خاموش شدن فلرها و رفع آلودگی، موجب جلوگیری از ورود روزانه هشت میلیون تن کربن به هوای منطقه می شود؛ ایجاد فرصت های شغلی در کارخانه ان جی ال سیری و بهره برداری بهینه از پتانسیل های موجود در کشور نیز از دیگر اهداف این پروژه است.

بر اساس این گزارش، اجرای پروژه NGL سیری به منظور جمع آوری گازهای همراه و استحصال میعانات گازی منطقه سیری از سکوهایی که ۳۰ تا ۳۵ سال است در حال تولید نفت هستند، پیش بینی شده که نیمه دوم امسال به بهره برداری می رسد.

این گزارش می افزاید: ساخت پروژه ان جی ال سیری از خردادماه سال ۱۳۸۳ آغاز و تا پاییز ۱۳۸۹،  افزون بر ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؛ با بهره برداری از این پروژه ملی افزون بر تامین نیاز روزانه گاز مصرفی جزایر قشم و کیش به میزان ۱۰۸ میلیون فوت مکعب، حدود هفت هزار و ۷۴۴ بشکه پروپان، ۳ هزار و ۴۲۲ بشکه بوتان، یک هزار و ۳۹۹ بشکه پنتان و یک هزار و ۳۲۸ بشکه بشکه میعانات گازی به دست خواهد آمد که به منظور صادرات و ذخیره سازی از آن استفاده خواهد شد که البته با توجه به سختی کار در جزیره سیری و مصائب موجود در حوزه حمل و نقل دریایی و تردد و انتقال تجهیزات به جزیره، پیش بینی می شود این پروژه در نیمه دوم امسال اتمام و به بهره برداری برسد.

 

بر اساس این گزارش، جزیره سیری در جنوب شرقی آب های خلیج فارس و در فاصله ۵۳ کیلومتری غرب جزیره ابوموسی واقع شده که مساحتی در حدود ۱۶٫۵ کیلومتر مربع دارد؛ این پروژه در زمینی به طول ۶۰۰ متر و عرض ۳۰۰ متر، در زمینی به مساحت ۱۸ هکتار احداث شده که کارفرمای آن شرکت نفت فلات قاره و اجرای کامل پروژه به صورت EPC به عهده شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت است؛

این پروژه برای پذیرش روزانه ۱۴۳ میلیون فوت مکعب گاز ترش طراحی شده است؛ همچنین تولید گازهای خشک و شیرین شده آن در حدود ۱۰۰ میلیون فوت مکعب در روز است.

این گزارش حاکی است، منطقه عملیاتی سیری از میدان های سیوند، اسفند، نصرت و دنا تشکیل شده است و سکوهای اقماری ایلام و نصر واحدهای تولیدی آن را تشکیل می دهند.

بخش عمده پروژه NGL سیری از یک سو شامل ساخت کارخانه NGL سیری و از سوی دیگر شامل خط لوله زیر دریایی سیری به کیش و قشم، ایستگاه تقویت فشار گاز جزیره کیش، گاز رسانی به نیروگاه کیش و ایستگاه تقویت فشار گاز در سکوی نصر است؛ حوزه های کاری این پروژه، مدیریت و مهندسی پایه و مهندسی تفصیلی، تدارکات، ساختمان، نصب و راه اندازی را شامل می شود.

پیمانکار بخش مهندسی پایه، شرکت  TDE کانادا و پیمانکار بخش مهندسی تفصیلی شرکت EIED از شرکت های زیر مجموعه OIEC است؛ همچنین ۷۴ شرکت داخلی و خارجی در حوزه تدارکات و ۱۵ شرکت در حوزه ساختمان و نصب از دیگر پیمانکاران شرکت اویک در اجرای این پروژه هستند.

این پروژه از بخش های مختلفی تشکیل شده است که از آن جمله می توان به شبکه لوله های جمع آوری گاز، ایستگاه تقویت فشار سه مرحله ای، ایستگاه تقویت فشار خوراک ورودی، واحد جداسازی گازهای اسیدی، واحد رطوبت زادیی، واحد شیرین سازی، واحد جداسازی جیوه، واحد بازیافت NGL و میعانات گازی استحصال شده، واحد تثبیت میعانات گازی سنگین، واحد خنک سازی و ذخیره سازی LPG و تاسیسات جانبی، جمع آوری فاضلاب صنعتی، تولید و توزیع برق، مخازن دو جداره ذخیره سازی پروپان و بوتان و اسکله و تجهیزات صادارات و بارگیری محصولات اشاره کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۱۳۶۲۲ بازدید