سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN

برداشت ۴۲۲ میلیارد مترمکعب گاز ترش از مخزن مشترک پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان این که هم اکنون پنج پالایشگاه (۱۰ فاز) در مدار بهره برداری قرار دارد، گفت: از ابتدای فعالیت این فازها تاکنون بیش از ۴۲۰ میلیارد مترمکعب گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی برداشت و فرآورش شده است.

به گزارش شانا، علی اکبر شعبانپور گفت: از مجموع فازهای تعریف شده در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، ۱۸ فاز در سایت یک و بقیه در سایت ۲ موسوم به تنبک قرار دارد.

وی افزود: تاکنون ۱۰ فاز از فازهای تعریف شده در سایت یک عملیاتی و از ابتدای فعالیت تاکنون نیز ۴۲۲ میلیارد مترمکعب گاز میدان مشترک پارس جنوبی برداشت و در آنها فرآورش شده است.

وی تصریح کرد: ۶ فاز دیگر نیز در دست احداث است که با تکمیل آنها مجموع فازهای تحویلی به مجتمع گاز پارس جنوبی به ۱۶ مورد خواهد رسید.

دریافت ۴۸۰ میلیون متر مکعب گاز ترش از مخزن پارس جنوبی در چهار سال آینده

مدیرعامل شرکت گاز مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: با راه اندازی ۶ فاز(سه پالایشگاه)، ظرفیت دریافت گاز ترش از میدان گازی پارس جنوبی در چهار سال آینده به روزانه ۴۸۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

وی با بیان این که با بهره برداری از این سه پالایشگاه، تولید گاز شیرین به روزانه ۳۲۵ میلیون مترمکعب و گاز ترش خشک به ۱۰۵ میلیون مترمکعب در روز(برای تزریق به میدان نفتی آغاجاری) خواهد رسید، گفت: با ورود ۶ فاز جدید به مدار بهره برداری، تولید میعانات گازی به ۶۸۰ هزار بشکه، اتان به ۱۳ هزار تن، ال پی جی به ۲۱ هزار تن و گوگرد به دو هزار و ۶۰۰ تن افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی یادآور شد: از مجموع ۴۲۲ میلیارد متر مکعب گاز برداشت شده از مخزن مشترک پارس جنوبی ۳۶۰ میلیارد مترمکعب شیرین سازی و به شبکه سراسری و بقیه نیز به واحدهای پتروشیمی و خط پنجم سراسری(برای تزریق به میدان نفتی) ارسال شده است.

شعبانپور با بیان این که ۱۰ فاز این مجتمع گازی شامل پنج پالایشگاه مستقل است، یادآورشد: گاز تولیدی پالایشگاه چهارم مجتمع گاز پارس جنوبی(فازهای ۶،۷ و ۸) ترش است که به وسیله خط لوله ۵۶ اینچی به طول ۵۰۴ کیلومتر برای تزریق به میدان نفتی آغاجاری انتقال می یابد.

وی اظهار کرد: در مسیر یادشده، دو انشعاب به سوی پالایشگاه های فجرجم و بیدبلند پیش بینی شده است که بخشی از گاز پارس جنوبی را در زمان اوج مصرف فرآورش و به شبکه سراسری ارسال می کنند.

دریافت روزانه ۲۸۴ میلیون متر مکعب گاز ترش از مخزن مشترک پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی ظرفیت دریافت گاز ترش از مخزن پارس جنوبی را ۲۸۴ میلیون متر مکعب در روز اعلام و تصریح کرد: از این میزان روزانه ۱۷۵ میلیون متر مکعب گاز شیرین و ۸۵ میلیون متر مکعب گاز ترش خشک است که به منظور تزریق به میدان نفتی آغاجاری ارسال می شود.

وی تولید ۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی، پنج هزار و ۲۰۰ تن اتان، ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن ال پی جی و هزار و ۴۰۰ تن گوگرد را از دیگر محصولات ۱۰ فاز مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام کرد.

مدیرعامل شرکت مچتمع گاز پارس جنوبی افزود: روزانه ۱۰۰ هزار بشکه میعانات گازی نیز به منظور تولید فرآورده های پتروشیمی و بنزین به پتروشیمی نوری تحویل و بقیه به وسیله امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران صادر می شود.

تحویل ۴٫۳۱ میلیارد مترمکعب گاز ترش به مجتمع پارس جنوبی در پنح ماه گذشته

 

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی درباره عملکرد پنج ماه گذشته شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی نیز گفت: در این مدت چهار میلیارد و ۳۱۰ میلیون مترمکعب گاز ترش تحویل این مجتمع و ۲۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب گاز نیز شیرین سازی و به خطوط لوله ارسال شده است.

شعبانپور مقدار گاز تحویلی به واحدهای پتروشیمی را از ابتدای امسال تا پایان مرداد یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب و گاز ترش تزریقی به خط پنجم برای تزریق به میدان نفتی آغاجاری را سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب اعلام و تصریح کرد: در این مدت میعانات گازی تولید شده در مجتمع گاز پارس جنوبی ۴۴ میلیون بشکه، اتان ۴۲۰ هزار تن، ال پی جی، ۵۶۴ تن و مقدار گوگرد تولیدی نیز ۱۳۰ هزار تن بوده است.

وی تاکید کرد: با پایان دوره تعمیرات اساسی این مجتمع، میزان تولید محصولات یاد شده در مقایسه با ۶ ماه نخست امسال افزایش خواهد داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۱۱۴۸۱ بازدید