سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN

ایران مقام نخست توسعه صنعت سی.ان.جی در آسیا را داراست

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: با توسعه صنعت سی.ان.جی در دو سال اخیر ایران هم اکنون مقام اول توسعه این صنعت را در زمینه احداث، توسعه و ظرفیت جایگاه ها در منطقه آسیا کسب کرده است.

به گزارش خبرنگار شانا، جلیل سالاری در مراسم افتتاح همزمان مرحله دوم ۵۰ جایگاه سی.ان.جی که صبح امروز (دوشنبه ۱۴ شهریور) در جایگاه قدس شهرستان قرچک برگزار شد، گفت: پیش از این، این مقام متعلق به کشور پاکستان بود اما با فعالیت های توسعه ای در دو سال گذشته کشورمان موفق شد مقام اول قاره آسیا را در این زمینه کسب کند.

سالاری با تاکید بر اینکه در ادامه توسعه جایگاه های سی.ان.جی فاز سوم افتتاح همزمان جایگاه های سی.ان.جی ماه آینده به بهره برداری می رسد، افزود: با برنامه ریزی های انجام شده در دولت در سال های گذشته متوسط رشد مصرف گاز طبیعی فشرده در ۵ سال گذشته سالانه ۲۰۰ درصد رشد داشته است و این رقم در سال ۸۹ به ۵ هزار و ۵۴۰ میلیون لیتر رسیده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: با وجود اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در آذر ماه ۸۹ و افزایش ۲۵ درصدی قیمت گاز طبیعی فشرده متوسط رشد مصرف سی.ان.جی ۲۰ درصد افزایش یافت که پیش بینی می شود این میزان با توجه به طرح های توسعه ای تا پایان سال جاری به میزان ۳۰ درصد نیز افزایش یابد.

سالاری گفت: امروز دانش فنی صنعت سی.ان.جی در کشور بومی شده است که این امر موجب افزایش انگیزه شرکت های خصوصی در زمینه توسعه خدمات پشتیبانی، تولید و بومی سازی تجهیزات در کشور خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اقداماتی که در مجموعه دولت انجام شد موجب شفافیت نقش گاز طبیعی فشرده در سبد سوخت کشور شد گفت: هم اکنون بررسی پیشنهاد درجه بندی جایگاه های سی.ان.جی همچون جایگاه های عرضه فرآورده با هدف بومی سازی تجهیزات و پشتیبانی در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران افزود: در حال حاضر روزانه ۱۴ میلیون خودروی گازسوز در دنیا تردد می کنند که ۵۰ درصد آن متعلق به منطقه آسیاست.

وی تاکید کرد: کسب مقام اول این صنعت در جهان حاصل تلاش مجموعه دولت، پیمانکاران و مشاوران این حوزه است.

سالاری با اشاره به صادرات بیش از یک و نیم میلیارد لیتر فرآورده نفتی از ابتدای امسال گفت: امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم صادرات فرآورده های مایع که ظرفیت و پتانسیل اقتصادی بالایی به همراه دارد را افزایش دهیم و ضمن ذخیره سازی فرآورده ها به منظور تامین نیاز داخل حضور فعالی در بازار منطقه جهت جلوگیری از خام فروشی داشته باشیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۴۰۲۹۵ بازدید