سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

عرضه نفت خام در بورس نفت ادامه می‌یابد

دکتر علی صالح آبادی گفت: عرضه نفت خام با حمایت دولت و مقام های اجرایی کشور ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار شانا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز (یکشنبه ۱۳ شهریور) در یک نشست خبری در مورد ادامه عرضه نفت خام در بورس و مذاکره های در حال انجام با متولیان امر در شرکت ملی نفت ایران گفت: شرکت بورس کالای ایران مذاکره های خوبی را در همین مسیر انجام داده است و همچنان در حال مذاکره با مسئولان شرکت ملی نفت در مورد عرضه بهتر و شفاف تر نفت خام در بورس است.

وی با اشاره به مذاکره با بانک مرکزی برای اصلاح ساز و کارهای مالی فروش نفت خام در بورس تصریح کرد:  مذاکره برای تسهیل امور بانکی برای خریداران در حال انجام است.

صالح آبادی ادامه داد: در مذاکره هایمان با شرکت ملی نفت اعلام کرده ایم که باید اجازه نوسان قیمت را به بازار بدهیم تا خریداران نیز با سهولت بیشتری بتوانند در بازار فعالیت کنند و در صورتی که قواعد بورس کالایی را مدنظر قرار دهیم می توانیم نرخ مرجع در منطقه باشیم.

وی افزود: ما امید داریم که با همکاری و تعامل خوبی که میان سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس کالا و شرکت ملی نفت ایران وجود دارد در آینده با استفاده از قراردادهای آتی و سلف موازی بتوانیم حضور شفاف تری میان بورس های جهان داشته باشیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به رشد ارزش معاملات این بازار گفت:در حال حاضر ارزش معاملات بورس تهران به بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان رسیده است که این میزان در مقایسه با نسبت مشابه سال قبل ۱۵ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در بورس کالای ایران بیش از دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان معاملات آتی از ابتدای سال تا کنون انجام گرفته است که در سال گذشته این رقم ۱۶۵ میلیارد تومان بود.

وی گفت: امروز ۲۵ درصد از معاملات در بورس کالا معاملات آتی است و می توان گفت که این معامله ها به رکن مهمی از معاملات در بورس تبدیل شده است.

صالح آبادی افزود: ارزش بازار فرابورس از ابتدای سال تا کنون به ۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده و ۵۸۰ هزار دفعه معامله صورت گرفته است که رشدی ۲۱۳ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال قبل تجربه کرد.

وی ادامه داد: بورس انرژی نیز به زودی با راه اندازی کامل می تواند به عنوان یک بورس تاثیرگذار در بخش انرژی حضوری فعال داشته باشد و امیدواریم پذیره نویسی این بورس پس از انجام مراحل قانونی تا پایان شهریور ماه آغاز گردد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مجوزهای صادره در این سازمان گفت: در سال جاری مجوز ۴ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت و بدهی و مجوز ۶۱ هزار میلیارد ریال  افزایش سرمایه صادر شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۲۹۲۹۳ بازدید