سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ EN

بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه شهید تندگویان تهران تا پایان سال

طرح بهینه‌سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه شهید تندگویان تهران با ۹۳ درصد پیشرفت تا پایان سال ۹۰ به بهره‌برداری می‌رسد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس فرهاد احمدی مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با اعلام این خبر گفت: با اجرای این طرح علاوه بر تغییر کیفی خوراک پالایشگاه، میزان گوگرد تولیدی این پالایشگاه به بیش از دو برابر یعنی رقم ۲۲۰ تن در روز افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه حداکثر تولید گوگرد در پالایشگاه شهید تندگویان تهران در شرایط فعلی ۱۰۰ تن در روز است، افزود: با اجرای این طرح بیشترین تغییر در زمینه ارتقاء استانداردهای محصولات تولیدی اتفاق می‌افتد.
مهندس احمدی اضافه کرد: شش واحد جدید در جریان عملیات این طرح ساخته می‌شوند که شامل واحدهای جدید گوگرد زدایی از نفت سفید، نفت گاز، تولید هیدروژن به ظرفیت اسمی ۴۲ میلیون فوت مکعب در روز با هدف تامین هیدروژن مورد نیاز واحدهای گوگرد زدایی، بازیافت گوگرد، تصفیه گاز ترش، تولید برق و آب دمین است.
وی همچنین تصریح کرد: واحدهای آمین، جداسازی آبهای ترش، بازیافت LPG و تاسیسات جانبی نیز در جریان این طرح بهینه‌سازی می‌شوند.
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان با اشاره به اینکه نیروگاه ۶۶ مگاواتی برق به همراه همه تاسیسات وابسته از قبیل ایستگاه‌های اصلی و فرعی برق و سیستم توزیع برق نیز ساخته شده است، خاطرنشان کرد: در جریان اجرای این طرح واحدهای موجود آب، برق، بخار، آب آتش نشانی، هوا و سیستم مشعل نیز تعمیر می شوند.
براساس این گزارش، طرح بهینه‌سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه شهید تندگویان تهران با توجه به لزوم کاهش گوگرد در محصول گازوئیل و نفت سفید پالایشگاه مطابق استاندارد یورو ۵ و تا حد ۱۰ پی.پی.ام و کاهش میزان آلاینده‌های موجود در محصولات فعلی پالایشگاه از دی ماه سال ۱۳۸۶ در دستور کار شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت قرار گرفت. همچنین میزان بودجه اختصاص یافته برای اجرای این طرح ۵٫۳ هزار میلیارد ریال است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۵۲۳۳۱ بازدید