سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

جلوگیری از تبخیر سالانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین به ارزش ۷۰ میلیارد تومان

با اجرای کامل طرح کهاب، از تبخیر سالانه ۱۱۰میلیون لیتر بنزین به ارزش ۷۰ میلیارد تومان جلوگیری می شود.
مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در گفت وگو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر افزود: هدرروی بنزین در اثر تبخیر در مراحل مختلف ذخیره سازی، انتقال و توزیع فرآورده های نفتی، علاوه بر خسارت های هنگفت مالی، دارای اثرهای مخرب زیست محیطی است.
اصغر رمضانی تصریح کرد: طرح ملی کهاب با هدف کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین در جایگاه‌ها، نفتکش‌ها و در همه نقاط بارگیری انبارهای ‌نفت کشور اجرا می شود.
به گفته وی، گستره اجرای طرح کهاب ۸۰ انبارنفت، ۱۰ هزار دستگاه نفتکش و دو هزار و ۸۰۰ جایگاه سوختگیری را شامل می شود.
بر اساس این گزارش، طرح کهاب در سه بخش جایگاه ها، نفتکش ها و انبارهای نفت با هدف کنترل، کاهش و بازیافت ترکیبات آلی فرار (VOC) آلاینده های خروجی از لوله های تخلیه (VENT) مخازن زیرزمینی ذخیره فرآورده های نفتی در جایگاه های عرضه سوخت، جمع آوری و بازیافت بخارات فرآورده های نفتی از سقف مخازن، محوطه تخلیه و بارگیری در انبارها و تاسیسات شرکت ملی پخش و به منظور صرفه جویی، بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی، همچنین کاهش آلاینده های زیست محیطی ناشی از تبخیر بنزین ، جلوگیری از هدرروی آن و تطابق با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست اجرایی شده است.
اجرای کهاب در جایگاه های عرضه بنزین
مدیر بهداشت، ایمنی ومحیط زیست شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: حدود ۲ هزار و ۷۵۰ جایگاه عرضه سوخت در سطح کشور به سیستم کنترل بخار بنزین، پروژه Stage I (بازگشت بخار بنزین مخزن جایگاه به نفتکش در زمان تخلیه فرآورده) مجهز شده است.

رمضانی افزود: اجرای آزمایشی طرح جمع آوری بخار بنزین از باک خودرو به مخزن زیرزمینی جایگاه، پروژه (Stage II) در حال انجام است.

تجهیز نفتکش های ناوگان حمل بنزین به قابلیت جمع آوری و انتقال بخار بنزین
رمضانی همچنینی درباره تجهیز نفتکش های ناوگان حمل بنزین به قابلیت جمع آوری و انتقال بخار بنزین افزود: ازمجموع حدود ۱۰هزار دستگاه نفتکش موجود در ناوگان حمل فرآورده حدود ۲ هزار و ۷۰۰ دستگاه نفتکش به قابلیت یادشده مجهز بوده وبقیه آن بر اساس نیاز مناطق مختلف به تدریج به این سیستم مجهز می شوند.

وی گفت: به این ترتیب علاوه بر حذف آلودگی زیست محیطی ناشی از انتشار بخار بنزین در جایگاه های جنب مناطق مسکونی در زمان تخلیه نفتکش امکان انتقال و بازیافت این بخارات در انبارهای نفت فراهم می شود.

انبارهای نفت
این مقام مسئول در شرکت پالایش و پخش ایران گفت: تغییرات لازم برای انتقال بخار بنزین به واحد بازیافت (VRU) در زمان بارگیری نفتکش روی بازوهای بارگیری موجود انجام شده است و تعداد دو دستگاه از بازوهای بارگیری مورد بحث (موسوم به ATL) در انبارهای نفت کرج و قزوین نصب شده و تحت آزمایش هستند.
به گفته رمضانی، پس از حصول اطمینان، مراحل انجام تغییرات لازم روی همه بازوهای بارگیری موجود در سکوهای بنزین در سطح انبارهای نفت صورت خواهد گرفت.
دستگاه بازیافت بخار بنزین VRU
اصغر رمضانی گفت: پس از جمع آوری بخارهای منتشرشده در مراحل مختلف تخلیه و بارگیری، عملیات استحصال آنها درواحد بازیافت بخار ( VRU ) و تبدیل به مایع بنزین صورت خواهد گرفت که در این زمینه مراحل انتخاب پیمانکار و عقد قرارداد نصب و راه اندازی دستگاه های یادشده در انبارهای نفت شمال غرب تهران، کرج و بندرعباس انجام و پس از مراحل آزمایشی به نصب آنها در سایر انبارهای نفت اقدام می شود.
به گفته وی، تدوین برنامه برای افزایش نفتکش های مجهز به سیستم انتقال بخار به ۵۰۰۰ دستگاه تا پایان امسال، طراحی و نصب واحدهای بازیافت بخار بنزین (VRU) در انبارهای نفت، اصلاح سیستم بارگیری نفتکش ها در انبارهای نفت و دستیابی به دانش فنی و ساخت داخل قطعات مورد نیاز طرح در مجاری عرضه و انبارهای نفت، از دیگر اقدام های انجام شده در طرح کهاب است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۳۷۸۸ بازدید