سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

عرضه نفت‌خام در بورس کماکان ادامه دارد

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره ادامه عرضه نفت خام در بورس گفت: در صورتی که خریداری برای این محصول در بورس وجود نداشته باشد احتمال توقف عرضه آن وجود دارد اما ما کماکان به تعهدات خود برای عرضه پایبندیم و این هفته نیز نفت خام سنگین ایران روز چهارشنبه عرضه خواهد شد.
به گزارش خبرنگار شانا، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت امروز (یکشنبه ۶ شهریور) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: گاز پارس جنوبی رقیب صادرات گاز روسیه است و ساخت واحدهای تولید کننده LNG برای ایران یک مزیت اقتصادی به شمار می رود چون سبد صادراتی انرژی ایران را متنوع می کند.
محسن قمصری اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران به عنوان دومین شرکت نفتی جهان پروژه های گوناگونی را در بخش های نفت و گاز در دست ساخت دارد و ساخت واحدهای ال ان جی برای ایران می تواند یک مزیت باشد و در کنار خط لوله گاز ایران صادر گردد.
وی افزود: چین برای خرید گاز طبیعی ایران در منطقه کشمیر پاکستان و در ارتفاعات ۷ هزار متری بالاتر از سطح دریا پیشنهادی ارا ئه کرده است و وسعت یک خط لوله نمی‌تواند معیار تعیین کننده‌ای در اقتصاد خطوط لوله صادرات گاز ایران باشد.
قمصری تصریح کرد: هندی ها هم پیشتهاد کردند که خط لوله ای از زیر دریا برای انتقال گاز ایران به این کشور احداث گردد و آنها حاضرند به جای حق ترانزیت به سرمایه گذاری در خط لوله بپردازند.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت تاکید کرد: باید از خط لوله و نیز دیگر روش های انتقال به بهترین شکل ممکن برای صادرات گاز ایران استفاده کرد.
محسن قمصری در مورد آخرین وضعیت در یافت بدهی‌های نفتی از هند اظهار کرد: با توافق دو کشور پیش‌بینی می‌شود تا پایان ماه اوت سال جاری میلادی بدهی نفتی پالایشگاه‌های این کشور صفر شود.
وی ادامه داد: تا ۴ شهریور حجم وصول بدهی‌های نفتی از پالایشگاه‌های هند از مرز ۴٫۲ میلیارد دلار عبور کرده است و پیش بینی می‌شود که به زودی این حجم به ۵ میلیارد دلار برسد.
مدیر امور بین‌المللی شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه با توجه به حل مشکلات دریافت بدهی‌های نفتی صادرات نفت ایران به هند ادامه می‌یابد، تاکید کرد: ‌با وصول ۵ میلیارد دلار بدهی دیگر مبلغی به عنوان بدهی از پالایشگاه‌های هندی وجود ندارد تا اینکه سر رسیدن محموله‌های صادر شده فرا برسد.
قمصری در مورد خبرهای منتشر شده در مورد بدهی نفتی چین به ایران گفت: صادرات نفت ایران به چین عادی بوده و مشکلی در دریافت مطالبات از این کشور آسیایی وجود ندارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۶۲۶۰ بازدید