سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

افتتاح پروژه‌های صنعت نفت همزمان با فرا رسیدن هفته دولت

همزمان با فرارسیدن هفته دولت، پروژه‌های صنعتی و عمرانی در سطح شرکت‌های اصلی و فرعی وزارت نفت بهره‌برداری و افتتاح خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(mop)، در این رابطه معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت فهرستی از مهم‌ترین طرح‌ها و پروژه‌های شرکت‌های ملی نفت، گاز، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و نیز شرکت‌های تابعه را که در این هفته بهره‌برداری می‌شوند، اعلام کرده که به شرح ذیل است:
پروژه‌های شرکت ملی نفت ایران
در شرکت مهندسی و توسعه نفت، طرح توسعه میدان نفتی مسجد سلیمان با هدف تولید نفت‌خام به میزان ۲۵ هزار بشکه در روز توسط ۱۲ حلقه چاه افقی و سه حلقه چاه عمودی بهره‌برداری می‌شود.
همچنین شرکت نفت فلات قاره ایران در چهار منطقه خارگ، لاوان، سیری و قشم، ۱۳پروژه جدید را افتتاح می‌کنند که شامل: پروژه ساخت سیستم پسابهای صنعتی مناطق عملیاتی در منطقه خارگ، پروژه‌های آبرسانی به بندر نخیلو، احداث ساختمان تجهیزات آزمایشگاهی نفت و بازرسی فنی و مجتمع کمپ رشادت در منطقه لاوان، پروژه‌های نیروگاه جدید خشکی، احداث سیستم پساب‌های صنعتی مناطق عملیاتی و طراحی و اجرای احداث رستوران و آشپزخانه در منطقه سیری است.
از سوی دیگر در منطقه قشم نیز پروژه‌های خرید و نصب دو دستگاه آب شیرین کن ۲۰۰ متر مکعبی، احداث ۷۵ کیلومتر خط لوله ۱۶ اینچی زمینی- دریایی از قشم تا پالایشگاه بندر عباس(میدان هنگام)، احداث تلمبه‌خانه نفت و تجهیز مخازن ذخیره، احداث خط لوله ۴ اینچی از بندر سلخ تا واحد بهره برداری، طراحی و اجرای ساختمان‌ها و ابنیه پشتیبانی تاسیسات بهره‌برداری میدان هنگام و اجرای عملیات طراحی، مهندسی، خدمات و ساخت سکوهای سرچاهی میدان هنگام در هفته دولت بهره‌برداری می‌شوند.
براساس این گزارش، در این هفته سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز شاهد راه‌اندازی ۱۰ پروژه عمرانی خواهد بود که برخی از آنها عبارتند از: راه‌اندازی برخی پروژه‌های خیابان‌سازی، شبکه روشنایی منطقه ویژه، کابل‌کشی ۳۳ به ۰٫۴ کیلو ولت، ساختمان اداری بندر خدماتی پارس، ساختمان برج کنترل بندر خدماتی پارس و زمین ورزشی شهید تندگویان.

شرکت پایانه‌های نفتی نیز برنامه افتتاح ۶ پروژه را در هفته دولت در برنامه دارد که تغییرات اصلاحی بر بازوهای بارگیری برخی پهلوگاه‌ها، تامین کالا، تجهیزات ساختمان و نصب به‌صورت توام جرثقیل اسکله شرقی خارگ، تکمیل کارخانه آب‌شیرین‌کن RO در جزیره خارگ، طراحی و ساخت کارت‌های الکترونیکی سیستم میترینگ و ساخت نیرو گاه هیبریدی بادی- خورشیدی جزیره خارگ به ظرفیت ۵۰ کیلو وات در روز از جمله این پروژه‌ها است.
در این رابطه برخی پروژه‌های شرکت نفت و گاز پارس نیز شامل خطوط لوله دریایی طرح توسعه فازهای ۱۵ و۱۶ پارس جنوبی می‌شود که طول خط لوله هر فاز ۱۱۲ کیلومتر، ۲۳ اینچ و ظرفیت اسمی انتقال گاز خط لوله هر فاز ۱۰۰۰ میلیون فوت مکعب در روز است که به مناسبت هفته دولت در این شرکت به بهره برداری خواهد رسید.
همچنین پروژه آبگیر شماره ۲ با ظرفیت آبگیری ۴۰ هزار مترمکعب در ساعت از دریا و تامین آب مصارف صنعتی به‌منظور استفاده در فازهای ۱۵و۱۶، ۱۷و۱۸، ۲۰و۲۱ پارس جنوبی در هفته دولت افتتاح خواهد شد.
در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت نیز قرار است برخی پروژه‌ها از جمله تعویض و نصب پنجره‌های دوجداره در ساختمان‌های شرکت ملی نفت ایران به‌منظور صرفه‌جویی ۵۰۰ هزار متر مکعب گاز طبیعی در سال و نیز نصب و راه‌اندازی آبگرمکن‌های خورشیدی در ساختمان‌های این شرکت با هدف صرفه‌جویی ۳۳۱ هزار متر مکعب گاز طبیعی در سال انجام شود.
به مناسبت هفته دولت در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، پیش‌بینی شده حدود ۵۰ پروژه عمرانی در شهرهای اهواز، گچساران، امیدیه، رامهرمز، مسجدسلیمان و دزفول افتتاح شود.
شرکت ملی گاز ایران
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت، همزمان با هفته دولت قرار است گازرسانی به ۱۵ شهر بهره‌برداری شود که به‌این ترتیب ۳۳ هزار و ۵۷۳ خانوار از نعمت گاز طبیعی برخوردار خواهند شد. همچنین در این ایام، عملیات اجرایی گاز رسانی به ۱۱ شهر آغاز می‌شود که پیش‌بینی می‌شود با تکمیل آنها، ۱۹ هزار و ۵۲۸ خانوار تحت پوشش گاز طبیعی قرار گیرند.
همچنین عملیات گازرسانی به ۷۶۲ روستا آماده بهره‌برداری است که پیش‌بینی می‌شود با افتتاح این پروژه‌ها ۹۹ هزار و ۲۵۶ خانوار از نعمت گاز برخوردار شوند. همچنین قرار است در هفته دولت عملیات اجرایی گازرسانی به ۸۶۵ روستا با هدف گازرسانی به ۸۶ هزار و ۹۱۴ خانوار آغاز شود.
از طرف دیگر هم‌اکنون ۸۵ ایستگاه سی.ان.جی آماده بهره‌برداری در هفته دولت موجود است که در این ایام عملیات اجرایی ۲۲ ایستگاه سی.ان.جی جدید نیز آغاز می‌شود. در ایام هفته دولت ۵ خط لوله انتقال گاز آماده بهره‌برداری بوده و عملیات اجرایی ۱۸ خط لوله جدید هم آغاز خواهد شد.
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران

برخی پروژه‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی که قرار است در هفته دولت افتتاح شوند، عبارتند از: پروژه افزایش ظرفیت انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز – میاندوآب با هدف افزایش ظرفیت ۶۵ هزار بشکه‌ای انتقال سه فرآورده بنزین،‌ نفت گاز و نفت سفید همزمان با هفته دولت در شرکت ملی مهندسی ساختمان نفت به بهره‌برداری خواهد رسید.
همچنین پروژه نصب و راه‌اندازی توربین‌های گازی GTG طرح افزایش ظرفیت و بهینه‌سازی پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند GTG مربوط به ساخت واحدهای یوتیلیتی و ساخت واحد NHT طرح افزایش ظرفیت و بهینه‌سازی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند، پروژه ساخت برج خنک‌کننده بتونی پالایشگاه جنوبی و پروژه نصب و راه‌اندازی یکدستگاه زباله‌سوز صنعتی پالایشگاه شهید تندگویان تهران، پروژه ساخت ساختمان جدید بهداری و طب صنعتی پالایشگاه نفت کرمانشاه افتتاح می‌شوند.
براساس این گزارش، ۹ پروژه عمرانی و صنعتی ازجمله مقاوم‌سازی هشت مخزن فرآورده نفتی و طراحی و نصب و راه‌اندازی بازوهای بارگیری در ایستگاه راه‌آهن و واحد گاز مایع LPG در شرکت پالایش نفت بندرعباس به بهره‌برداری خواهد رسید.
در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، پروژه‌های احداث انبار نفت قصر شیرین، احداث انبار نفت اسلام‌آباد، ساخت چهار مخزن ذخیره فرآورده‌های نفتی در چابهار، اردبیل، شهرکرد و زنجان و ساخت دو ساختمان اداری در قم و سمنان انجام خواهد شد.
شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران نیز افتتاح ۱۳ پروژه ساخت، تکمیل و تغییر مسیر برخی خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی، ساخت خطوط لوله سوخت‌رسانی به نیروگاه‌های سنندج، خرمشهر و یزد، ساخت تلمبه‌خانه جدید و تعدادی پروژه‌های عمرانی را در برنامه دارد.
شرکت ملی صنایع پتروشیمی
طبق اعلام برنامه از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار است در هفته دولت، امضاء قرارداد خط لوله اتان و اتیلن مرکز با قرارگاه‌سازندگی خاتم الانبیاء و رونمایی از کاتالیست‌های تولیدی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی انجام شود.
در سال ۸۹ شرکت پژوهش و فناوری به دانش فنی کاتالیست زیگلر-ناتا برای تولید پلی اتیلن، کاتالیست اسید استیک و کاتالیست متانول دست یافته است و در سه ماهه اول سال ۹۰ کاتالیست تولیدی HD در پتروشیمی مارون و جم و اسید استیک در پتروشیمی فن آوران مورد آزمایش و تایید قرار گرفت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۵۴۰۹ بازدید