سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

رونمایی از سند ملی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت

رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به آغاز شکل‌گیری کنسرسیوم سازندگان داخلی برای اجرای طرح‌های بزرگ صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور از برنامه رونمایی سند ملی ساخت تجهیزات نفتی در طول برنامه پنجم توسعه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس سیروس تالاری در گردهمایی سازندگان و پیمانکاران صنعت نفت که با حضور وزیر نفت و معاونان این وزارتخانه برگزار شد، افزود: در این خصوص بزرگترین گردهمایی سازندگان تجهیزات نفتی کشور پاییز امسال برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه در برنامه پنجم توسعه ۱۵۰ میلیارد دلار ظرفیت خرید تجهیزات در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: اگر این ظرفیت به بخش خصوصی سپرده شود، انقلاب صنعتی و کاری در عرصه نفت و گاز تحقق می‌یابد.
مهندس تالاری با بیان اینکه در شرایط تحریم‌های بین‌المللی سازندگان داخلی تجهیزات و کالای صنعت نفت به سربازان پیاده نظام سال جهاد اقتصادی تبدیل شده‌اند، یادآوری کرد هم اکنون یک زبان مشترک برای توسعه ساخت داخلی تجهیزات صنعت نفت بین سازندگان داخلی و دولت ایجاد شده است.
وی با مطلوب دانستن پروژه تعریف و پیاده‌سازی نظام جامع یکپارچه صدور گواهی کیفیت کالاهای ساخت داخلی صنعت نفت به عنوان یکی از زیرساخت‌های توسعه بومی‌سازی کالاهای نفتی گفت: همچنین با تدوین نظام جامع پژوهش و قطب بندی مراکز علمی، تکنولوژی در خدمت صنعت نفت قرار گرفته است.
رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به سازماندهی اعضای این انجمن سازندگان در ۱۸ گروه تخصصی و تنظیم اساسنامه برای آنها به عنوان یکی از اقدامات پیش روی برای توسعه ساخت داخل تبیین کرد: با شکل گیری این کنسرسیوم‌ها اقداماتی برای بومی‌سازی تجهیزات پیچیده نفت و گاز همچون تدوین نقشه راه تعمیرات، بومی‌سازی و ساخت کمپرسور آغاز شده است.
بومی‌سازی تکنولوپس ساخت مینی ال.ان.جی در آینده
وی با اشاره به برنامه ریزی برای دستیابی ایران به تکنولوژی مینی ال.ان.جی افزود: این طرح به عنوان یکی از اولویت‌های انجمن در حال پیگیری است.
مهندس تالاری با تقدیر از فعالیت‌های وزارت نفت در جهت سازماندهی شرکت‌های عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و تاکید این وزارتخانه بر ایجاد کنسرسیوم‌ها بزرگ برای تحویل پروژه‌ها تاکید کرد: وزیر جدید نفت نیز بر تداوم فعالیت‌های قبل تاکید کرده‌اند، مهندس قاسمی دارای ویژگیهای فنی، مدیریتی بودن و داشتن سوابق بلند مدت در اجرای طرح‌های بزرگ نفت و گاز است یعنی خصوصیاتی که تاکنون در هیچ یک از وزرای صنعت نفت یکجا جمع نشده بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۴۱۳۷۴ بازدید