سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

پیشرفت ۶۵ درصدی پروژه حفاری در میدان گازی کیش

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی حفاری ایران از پیشرفت ۶۵٫۷ درصدی پروژه حفاری در میدان گازی کیش خبر داد.
ناصر قلی پور؛ مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی حفاری ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران مبلغ قرارداد حفاری در میدان گازی کیش را یک میلیون و ۶۸۷ هزار و ۸۷ میلیون ریال اعلام کرد و یادآور شد: بر اساس قراردادی که با شرکت متن منعقد شده است، در فاز نخست، ۶ حلقه چاه توسعه‌ای در یک مجموعه (کلاستر A و با استفاده از دستگاه حفاری خشکی ۵۴) و ۶ حلقه چاه توسعه‌ای و یک حلقه چاه تعمیری در مجموعه‌ای دیگر (کلاسترB و با استفاده از دستگاه حفاری ۶۱ فتح) از سوی شرکت ملی حفاری ایران به عنوان پیمانکارحفاری طرح توسعه میدان گازی کیش، حفاری می‌شود.
قلی پور افزود: از مجموع ۱۲ حلقه چاه توسعه‌ای، یک حلقه چاه به عنوان چاه توصیفی به صورت عمودی تا عمق حدود ۴ هزار و ۴۵۰ متری و ۱۱ حلقه چاه دیگر به صورت جهت‌دار و تا عمق حدود ۴ هزار و ۸۰۰ متری حفاری می‌شوند.
وی ادامه داد: هم اکنون حفاری ۱۲ حلقه چاه در دست انجام است که بعد از حفاری تمامی چاه ها، در فاز دوم عملیات بهر ه برداری از آنها آغاز می شود.
قلی پور با بیان اینکه حفاری ۱۲ حلقه چاه با استفاده از دکل ۶۱ و ۵۴ فتح شرکت ملی حفاری انجام می شود، اظهار داشت: در مرحله نخست هر ۱۲ حلقه چاه تا عمق ۲۶۰ متری با مته ۲۶ اینچ حفاری شده اند و عملیات راندن لوله جداری ۲۰ اینچ با موفقیت انجام شده است.
مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی حفاری ایران ادامه داد: در مرحله دوم، حفاری ۱۰ حلقه چاه نیز با مته ۱۷٫۵ اینچ تا عمق ۱۷۹۵ متری انجام و کیسینگ نیز رانده شده است.
وی تصریح کرد: از این ۱۲ حلقه چاه در میدان گازی کیش نیز ۵ حلقه چاه در کلاستر B با مته ¼ ۱۲ و یک حلقه در کلاستر A حفاری شده و بر اساس برنامه زمان بندی کار حفاری به پیش می رود.
قلی پور اظهار داشت: متراژ نهایی حفاری در چاه‌های میدان گازی کیش به حدود ۶۰ هزار متر می‌رسد که تاکنون حدود ۳۰ هزار متر حفاری انجام شده است.
مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی حفاری ایران نیز از ساخت محل دفع کننده ضایعات حفاری خبر داد و گفت: بر اساس نظر کارفرما، کارشناسان شرکت ملی حفاری طراحی و ساخت این محل را در دستور کار قرار دادند که در این طرح به وسیله یک دستگاه ماشین، کنده های حفاری حمل و پس از خشک شدن در محل دفع ضایعات نگهداری می شود.
بر اساس این گزارش، متخصصان ایرانی شرکت ملی حفاری برای نخستین بار در حفاری همزمان ۱۲ حلقه چاه در میدان گازی کیش از یک ریل کشنده دستگاه حفاری خشکی روی محور (PONY BASE) که خود طراحی کرده اند، برای حفاری استفاده می کنند؛ با استفاده از این پایه می توان دکل را به راحتی جا به جا کرد و حفاری هر ۶ حلقه چاه در هر کلاستر را همزمان (Bath Drilling) با هم انجام داد.
گفتنی است، میدان گازی کیش در ۳۰ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد و شرکت خارجی اسکو، برای ارزیابی پتانسیل هیدروکربوری افق آسماری، گروه بنگستان، خامی و دهرم، حفاری نخستین چاه این میدان را در همان سال انجام داد.
این چاه تا عمق دو هزار متری حفاری شد، اما در آن زمان مته حفاری به مخزن هیدروکربوری نرسید و عملیات، نیمه کاره باقی ماند.
پس از گذشت سال‌ها از آن زمان، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با تلاش شرکت ملی حفاری و با به کارگیری دستگاه حفاری ۶۱ فتح، در سال ۱۳۸۳ حفاری همان چاه را ادامه داد و سرانجام مته حفاری در عمق چهار هزار متری از سطح زمین به مخزن گازی وارد و کشف این میدان گازی ثبت و اعلام شد.
میدان گازی کیش یکی از طرح‌ها و میدان‌های بسیار مهم کشور است که برای تأمین مصارف داخلی و صادرات گاز در سال‌های آینده، در نظر گرفته شده است؛ از این رو هم‌ اکنون این طرح در اولویت طرح‌های شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) قرار دارد و توسعه آن در حال اجراست.
بر اساس برنامه های کارفرما ( شرکت مهندسی و توسعه نفت) میزان ذخیره اقتصادی گاز برای این میدان در حدود ۳۸٫۳ تریلیون فوت مکعب و مقدار میعانات گازی در حدود ۳۹۸ میلیون بشکه تخمین زده شده است

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۳۹۳۲۲ بازدید