سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ EN

صنعت پتروشیمی در دولت دهم بیش از ۲۶ میلیارد دلار ارزآوری داشته است

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: ارزش صادرات محصولات پتروشیمی در دولت دهم ۲۶٫۲ میلیارد دلار و ارزش فروش داخلی پتروشیمی ۱۵۱ هزار و ۳۳۸ میلیارد ریال بوده است.

به گزارش خبرنگار شانا، عبدالحسین بیات امروز سه شنبه اول شهریور در نشست خبری خود با خبرنگاران مجموع ظرفیت تولید شده در دولت دهم را ۹۲٫۲ میلیون تن اعلام کرد و گفت: مجموع درآمدی که با تولید این ظرفیت به دست آمده بالغ بر ۴۱٫۵ میلیارد دلار بوده است.

وی تصریح کرد: از مجموع ظرفیت تولید شده محصولات پتروشیمی در دولت دهم ۶۲٫۱ میلیون تن فروش رفته است که ۳۹٫۴ میلیون تن آن به صادرات و ۲۲٫۷ میلیون تن به فروش داخل اختصاص داشته است.

بیات با بیان اینکه در طول عمر دولت دهم ۱۸ طرح پتروشیمی به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: ظرفیت تولید این طرح ها ۶ میلیون و ۱۸۸ هزار تن، سرمایه گذاری آنها ۳۹ هزار و ۶۰۷ میلیارد ریال، درآمدزایی آنها ۲ هزار و ۷۶۰ میلیون دلار بوده است ضمن اینکه به صورت مستقیم برای سه هزار و ۲۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده اند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: همچنین در این مدت ۱٫۵ میلیارد لیتر بنزین و ۱٫۲ میلیارد لیتر گازوئیل برای تحویل به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در صنعت پتروشیمی تولید شده است.

وی همچنین با اشاره به واگذاری ۱۵ شرکت پتروشیمی در طول دولت دهم، از انتشار ۱۸۲ میلیون یورو اوراق مشارکت ارزی و ۷ هزار و ۸۷۲ میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی در این مدت خبر داد.

 

به گفته او در طول عمر دولت دهم بالغ بر ۶ هزار و ۲۲۸ میلیارد ریال از اقلام و تجهیزات مورد نیاز صنعت پتروشیمی در کشور بومی شده است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی حضور در بازارهای جدید کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقا، کسب مقام دومین صادر کننده متانول به اروپا، ایجاد مرکز سرمایه گذاری پتروشیمی، بازنگری سند چشم انداز ۲۰ ساله در راستای تنوع بخشی به سبد محصولات پتروشیمی، تدوین نخستین ویرایش برنامه ششم توسعه و ایجاد پارک های شیمیایی استایرن و متانول در عسلویه و متانول در ماهشهر را از دیگر اقدامات شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دولت دهم عنوان کرد.

وی همچنین به ایجاد قطب سوم صنعت پتروشیمی در منطقه چابهار اشاره کرد و افزود: در این منطقه مجموعا ۲۹ واحد پتروشیمیایی با ظرفیت تولید ۱۵ میلیون تن و سرمایه گذاری بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار ایجاد خواهد شد که ۲۰ میلیون مترمکعب گاز و ۴ میلیون تن اتان به عنوان خوراک نیاز دارد.

تولید ۱۷٫۶ میلیون تن محصول پتروشیمی در پنج ماه ابتدای سال

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره تولید ۵ ماهه این صنعت نیز اظهار داشت: از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه ۱۷٫۶ میلیون تن محصول پتروشیمی در کشور تولید شده که از این میزان ۷٫۳ میلیون تن به ارزش ۵٫۳ میلیارد دلار صادر و ۴٫۳ میلیون تن به ارزش ۳۶ هزار و ۸۵۸ میلیارد ریال در داخل کشور فروخته شده است.

بیات ظرفیت نصب شده تولید صنعت پتروشیمی را نیز از ابتدای شکل‌گیری صنعت تا امروز بالغ بر ۵۴٫۵ میلیون تن اعلام کرد و افزود: در سال جاری برنامه داریم ۴۶ میلیون تن از این ظرفیت را به تولید برسانیم.

وی عوامل اصلی ظرفیت خالی میان تولید و ظرفیت نصب شده را ۲۵ درصد مربوط به کمبود خوراک، ۲۵ درصد مربوط به نارسایی در تکنولوژی‌ها و فن‌آوری‌های موجود، ۳۰ درصد مربوط به معایب ساخت تجهیزات و ۲۰ درصد مربوط به مواردی مانند نارسایی در امور آموزشی برشمرد.

به گفته او همچنین در سال‌جاری واحد اکسیژن پتروشیمی مارون و سه طرح پژوهشی در بخش‌ کاتالیست‌‌های مورد نیاز صنعت به بهره‌برداری رسیده است.

بیات ادامه داد: همچنین از ابتدای سال هفت قرارداد تجاری با شرکت‌های داخلی و خارجی منعقد شده که ال.سی مربوط به چهار طرح هنگام، سیراف انرژی، دنا و سبلان به ارزش ۲ میلیارد دلار باز شده است.

بهر‌ه‌برداری از ۸ طرح پتروشیمی در سال‌جاری

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اعلام خبر بهره‌برداری از ۸ طرح پتروشیمی در سال‌جاری گفت: ظرفیت تولید این طرح‌ها بالغ‌بر ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تن در سال و حجم سرمایه‌گذاری آن‌ها ۵۵ هزار و ۱۶۳ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد با بهره‌برداری از این طرح‌ها سالانه ۳۸ هزار و ۸۱۶ میلیارد ریال درآمد حاصل کشور می‌شود و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر نیز به صورت مستقیم مشغول به کار می‌شوند.

پیشرفت ۸۹ درصدی فاز نخست خط لوله اتیلن غرب

بیات پیشرفت فاز نخست خط لوله اتیلن غرب را ۸۹ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: فاز نخست این خط که از عسلویه تا کرمانشاه ادامه دارد امسال به بهره‌برداری می‌رسید و پیش‌بینی می‌کنیم فاز بعدی خط متناسب با مجتمع‌‌های مسیر در سه ماهه سوم سال ۹۴ افتتاح شود.

وی درباره آخرین وضعیت اجرایی خط لوله اتیلن مرکز نیز گفت: عملیات اجرایی این خط از ابتدای اردیبهشت امسال توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا آغاز شده و تا امروز به پیشرفت ۳٫۱۳ درصدی رسیده است.

بیات با بیان اینکه بهره‌برداری از این خط در نیمه دوم سال ۹۲ انجام می‌شود، تاکید کرد که شرکت ملی صنایع پتروشیمی با سهامداران خصوصی مجتمع‌های این خط جلسات هماهنگی را به صورت ماهیانه برگزار می‌کند تا واحدهای تولیدی نیز هماهنگ با خط به بهره‌برداری برسند.

اجرای ۶۹ طرح برنامه پنجم در قالب ۳ اولویت

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اجرای ۶۹ طرح پتروشیمی در طول برنامه پنجم توسعه گفت: برای تسریع در اجرا این طرح‌ها در ۳ اولویت دسته‌بندی شده‌اند که برای تعدادی از آن‌ها طرح تامین اعتبار شده و تعدادی دیگر نیز برای جذب سرمایه‌گذار و تامین اعتبار  به صندوق توسعه ملی و سازمان سرمایه‌گذاری معرفی شده‌اند.

بیات با اشاره به رویکرد جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در توسعه صنایع تکمیلی و پایین‌دستی پتروشیمی نیز اظهار داشت: در سال‌جاری ۲۷ طرح در حوزه صنایع تکمیلی را شناسایی کردیم و پس از انجام برآوردهای فنی و اقتصادی برای جذب سرمایه‌گذار در ماهشهر و عسلویه معرفی شده‌اند.

صنعت پتروشیمی همچنان آمادگی تولید بنزین را دارد

بیات با اشاره به تولید سال گذشته ۱٫۵ میلیارد لیتر بنزین و ۱٫۲ میلیارد لیتر گازوئیل در واحدهای پتروشیمی خاطرنشان کرد: تولید ریفرمیت (ماده اکتان افزای بنزین) همواره یکی از پروسه‌های تولید در واحدهای آروماتیک پتروشیمی بوده است بنابراین هر زمان که اعلام نیاز به این محصول بشود این واحدها با تغییرات جزئی در فرآیندهای خود قادر به تولید آن هستند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر تولید این محصول در واحدهای پتروشیمی متوقف شده است، خاطرنشان کرد که هم‌اکنون از سوی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام نیاز برای تولید آن نشده است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی درباره آخرین وضعیت واگذاری هلدینگ خلیج فارس و ۱۵ شرکت زیرمجموعه آن نیز گفت: دومین ترازنامه این هلدینگ در خرداد ماه تهیه و به سازمان بورس ارایه شد و امیدواریم شرایط واگذاری آن در نیمه دوم امسال مهیا شود.

وی با بیان اینکه شرکت‌های هلدینگ در زنجیره تولید بسیار وابسته به هم هستند، تاکید کرد: جداسازی هر یک از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ می‌تواند هم برای هلدینگ و هم برای شرکت جدا شده ایجاد ضرر و زیان کند کما اینکه هستند واحدهایی که در گذشته این گونه واگذار شده‌اند و امروز با مشکلات بسیاری از تامین خوراک گرفته تا پرداخت تضمین‌های بانکی روبه‌رو هستند.

بیات با تاکید بر اینکه طرح هدفمندی یارانه‌ها موجب زیان مجتمع‌‌های پتروشیمی نشده است، تصریح کرد: آن دسته از مجتمع‌ها که از خوراک‌های گازی استفاده می‌کنند مطابق آنچه در قانون آمده، یارانه دریافت می‌کنند و حاشیه سود خوبی هم دارند ولی آن دسته از مجتمع‌ها که خوراک‌های مایع را با قیمت ۹۵ درصد فوب خلیج فارس دریافت می‌کنند حاشیه‌های سود کم شده و برخی دچار زیان شده‌اند.

به گفته او این مجتمع‌ها نیز می‌توانند با بهبود فضای کسب و کار و هماهنگ شدن با فضای رقابتی بخش زیادی از مشکلاتشان را رفع کنند.

بیات درباره بحث واگذاری پتروشیمی به وزارت صنایع نیز گفت: طبق ابلاغیه ۲۹ تیر ۹۰ رئیس‌جمهور که در مجل نیز تصویب شده است وزارت نفت دارای چهار شرکت اصلی نفت، گاز،‌ پالایش و پخش و پتروشیمی است و علاوه‌بر این اساسنامه جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در این قالب تهیه و تنظیم شده است.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پایان رعایت دستورالعمل‌های HSE را برای کلیه واحدهای پتروشیمی اعم از دولتی و خصوصی الزامی دانست و تاکید کرد: این دستورات به طور یکسان به کلیه واحدها ابلاغ شده و رعایت آن الزامی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۰۸۳۵۷ بازدید