سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

افزایش ۳۸ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت خام میدان منصوری تا پایان امسال

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اعلام اینکه طبق برنامه ریزی ها، واحد نمکزدایی میدان منصوری تا پایان امسال راه اندازی خواهد شد، گفت: با راه اندازی این واحد نمکزدایی و ورود نفت نمکی به مدار تولید، روزانه دست کم ۳۸ هزار بشکه به تولید نفت این میدن افزوده خواهد شد.

ناجی سعدونی؛ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: تولید فعلی میدان منصوری بالغ بر ۱۰۷ هزار بشکه نفت خام در روز است و علاوه بر پروژه نمکزدایی، پیشنهادی نیز برای افزایش ۵۰ هزار بشکه ای تولید روزانه این میدان در فاز دوم توسعه به شرکت ملی نفت ایران ارائه شده است که ظرف یک ماه آینده، هیات مدیره شرکت ملی نفت در ارتباط با آن تصمیم گیری می کند و از این رو در سال جاری،احتمال دارد ۵۰ هزار بشکه دیگر به تولید روزانه میدان منصوری افزوده شود.
به گزارش خبرنگار ما، طرح احداث واحد بهره برداری جدید و واحد نمکزدایی میدان منصوری مطابق با برنامه پیش بینی شده، تا پایان خردادماه امسال از پیشرفت فیزیکی بیش از ۸۱ درصدی برخوردار بوده است و در مجموع، پیشرفت فیزیکی میدان منصوری نیز تا مدت زمان مورداشاره، حدود ۹۲ درصد و مطابق با برنامه بوده است.
سعدونی در ادامه با بیان این مطلب که کار طراحی پایه طرح NGL3200 شرکت متن نیز از پیشرفت مناسبی برخوردار است، ادامه داد: طراحی پایه این پروژه تا ۲ ماه آینده پایان خواهد یافت و پیمانکار آن نیز تا پیش از پایان سال مشخص می شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: طرح NGL 3200 یکی از بزرگترین طرح های صنعت نفت کشور است که با اجرایی شدن آن، روزانه از سوزاندن بیش از یک میلیارد فوت مکعب گازهای همراه تولید شده از میادین یادآوران، آزادگان، جفیر و بندکرخه جلوگیری به عمل خواهد آمد.

وی در پایان از افزایش تعداد دکل های حفاری در میدان آزادگان شمالی خبر داد و گفت: هم اکنون پنج دکل حفاری در این میدان مشغول به کارند که تا پایان مهرماه امسال، ۲دکل به مجموع این دکل ها اضافه خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۰ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۴۳۲۷۸ بازدید