سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

ممیزی انرژی در عسلویه، سالی یک و نیم میلیارد دلار صرفه جویی به بار می آورد

پیش بینی می شود با اجرای پروژه­های بهینه­سازی مصرف انرژی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ، سالیانه حداقل ۵ میلیارد مترمکعب معادل گاز طبیعی، پتانسیل بازیافت حرارت ایجاد و صرفه جویی انرژی با ارزش حدود یک و نیم میلیارد دلار در سال حاصل خواهد شد.

مهدی شریف، مدیر بهینه سازی انرژی در بخش صنعت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب افزود: کاهش انتشار سالیانه ۱۱ میلیون تن دی اکسید کربن و در نتیجه کاهش انتشار آلاینده­های زیست محیطی به ارزش بیش از ۱۱۰ میلیون دلار در سال از دیگر دستاوردهای طرح پروژه ممیزی انرژی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس خواهد بود.

وی مدیریت جامع عرضه انرژی، افزایش قابلیت اطمینان در سامانه تولید و عرضه انرژی، کاهش آلودگی محیط زیست و افزایش بهره­وری در مصرف انرژی را از اهداف طرح پروژه ممیزی انرژی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس عنوان کرد و گفت: این طرح در سرویس­های جانبی (utility) و به طور عمده توربین­های گازی مستقر در پتروشیمی مبین و دماوند، پالایشگاه­های گاز پارس جنوبی ( فازهای ۱، ۲و ۳، ۴و ۵، ۶ و ۷ و ۸، ۹ و ۱۰ و فازهای طرح توسعه) اجرا خواهد شد.

شریف افزود: پالایشگاه گاز پارسیان، فجر جم، نیروگاه گازی شرکت نفت و گاز پارس، نیروگاه گازی BOO وزارت نیرو را از دیگر مکان­های اجرای طرح معرفی کرد.

 مدیر بهینه سازی انرژی در بخش صنعت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تصریح کرد: این طرح در محدوده بخش تقاضا و انرژی شامل مصارف انرژی الکتریکی­، گرمایی و مصرف بخار در آب شیرین کن است.

وی افزود: در واحدهای پتروشیمی (واحدهای واقع در فازهای ۱ و ۲، در این واحدها تنها مصارف کلی انرژی و آب که از طریق پتروشیمی­های مبین و دماوند تامین می­گردد مورد نظر می­باشد) و واحدهای گاز پالایش پارس جنوبی (فازهای ۱، ۲و ۳، ۴و ۵، ۶ و ۷ و ۸، ۹ و ۱۰ و فازهای طرح توسعه) از بخش­های تقاضای انرژی در این طرح هستند.

شریف پالایشگاه­های گاز پارسیان، فجر جم و صنایع پایین دستی، مصارف اداری مسکونی و تجاری در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس را از دیگر بخش­های تقاضای انرژی در طرح پروژه ممیزی انرژی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس عنوان کرد.

 مدیر بهینه سازی انرژی در بخش صنعت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: در حال حاضر وضعیت تولید و توزیع به صورت جزیر­ه­ای (island) انجام می­شود به همین دلیل بخش دیگر این طرح، شامل توزیع یکپارچه انرژی در منطقه است که در واقع، پیش­بینی و ایجاد ارتباطات بین مبادی تولید و مصرف و آینده نگری برای توسعه و یکپارچگی سیستم عرضه و تقاضا در مجموعه منطقه می­باشد.

 وی ایجاد سامانه­های بازیافت حرارت و شبکه انتقال انرژی (برق و بخار) بین نیروگاه بعثت و فازهای طرح توسعه پالایشگاه­های پارس جنوبی و بررسی امکان ایجاد ارتباط میان پتروشیمی مبین با فازهای پیشین پالایشگاه­های پارس جنوبی را به عنوان سناریوهای تحت بررسی این پروژه عنوان  و تاکید کرد: در پروژه ممیزی انرژی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از استانداردهای مورد تایید از قبیل، API ، ISO و  ASME پیروی می­شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۸۵۹۵ بازدید