- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

طلسم فروش نفت خام در بورس شکسته شد

با معامله۵۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین ایران در تالار بین المللی بورس کالای ایران در کیش، طلسم فروش نفت خام در بورس شکسته شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفت ایران امروز یک میلیون بشکه نفت خام سنگین صادراتی را در تالار بین المللی بورس کالای ایران در کیش عرضه کرد که در نهایت ۵۰۰ هزار بشکه آن معامله شد.

بنابراین گزارش، نفت خام سنگین ایران در تابلوی معاملات بورس سه متقاضی داشت که در نهایت ۵۰۰ هزار بشکه از آن بدون تخفیف و با پرمیموم صفر فروخته شد.

نفت خام عرضه شده از سوی شرکت ملی نفت ایران شامل یک میلیون بشکه نفت خام فوب خارگ با قیمت پایه ۱۰۵ دلار و ۴۹ سنت بود و قرار است قیمت محموله ۵۰۰ هزار بشکه ای خریداری شده، روز تحویل کالا از سوی فروشنده تعیین شود.

چهارمین عرضه نفت خام سنگین ایران در تالار بین المللی بورس کالای ایران در کیش، در حالی صورت می گیرد که نفت پیش از این در روزهای ۲۲ تیرماه و ۱۲ و ۱۹ مردادماه جاری به بورس رفته بود ولی به دلیل به توافق نرسیدن عرضه کننده و خریداران این معامله انجام نشد.

گفتنی است، فاز نخست راه اندازی بورس نفت، اواخر بهمن ماه سال ۱۳۸۶ با مبادلات فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالای ایران آغاز شد.

در فاز دوم این طرح بزرگ، رینگ صادراتی فرآورده های نفتی و پتروشیمی آبان ماه سال ۱۳۸۸ در جزیره کیش راه اندازی و فاز نهایی آن نیز با معاملات نفت خام اجرایی شد.

بنابراین گزارش، فعال شدن بورس نفت ایران مزایای زیادی برای صنعت نفت کشورمان دارد؛ کارشناسان پیش بینی کرده اند که در صورت عرضه نفت خام به طور کامل در بورس، بازارهای بین‌المللی به تدریج بورس نفت ایران را پذیرفته و همین امر باعث افزایش حجم معاملات در این بازار خواهد شد.

علاوه بر آن پیش بینی می شود که شفافیت قیمت با عرضه نفت خام در بورس محقق شود.

[1] [2] [3] [4]