سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ EN

IEM سنگ بنای تصمیم سازی های مدیران نفتی می شود

پایش تحولات بین المللی انرژی برای نخستین بار در کشور/ IEM سنگ بنای تصمیم سازی های مدیران نفتی می شود

معاون امور بین الملل موسسه مطالعات بین المللی انرژی از پایش تحولات بین المللی انرژی برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: هدف از اجرای این پروژه، دستیابی به سیر تحولات صنعت نفت و گاز در جهان است.

مجید محمدی حسین آبادی، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، از پایش تحولات بین المللی، به عنوان سنگ بنای تصمیم سازی های کلان انرژی یاد کرد و گفت: اجرای پروژه پایش تحولات بین المللی انرژی (IEM) از سوی معاونت بین الملل موسسه، تلاشی در راستای تحقق تصمیم سازی های صحیح و اصولی در جهان انرژی به شمار می آید.

وی با اعلام اینکه موسسه مطالعات بین المللی انرژی از ابتدای تاسیس تاکنون رفع نیازهای مطالعاتی و پژوهشی در حوزه صنایع نفت و گاز را در دستور کار خود داشته است، گفت:  ماموریت اصلی این طرح به روزرسانی اطلاعات و آگاهی بخشی مدیران صنعت نفت از روند تحولات انرژی در سه بخش بازارها (کشورها)، شرکت ها و مجامع است.

وی افزود: در همین راستا افزایش توانمندی و اطلاعات نیروهای متخصص موسسه و به روزرسانی سطح علمی نیروها در زمینه تحولات انرژی جهان و پایش ارزیابی و نتیجه گیری از روند تحولات انرژی پیش بینی شده است.

محمدی حسین آبادی، ماموریت اصلی امور بین الملل موسسه مطالعات بین المللی انرژی را افزایش اعتبار بین المللی موسسه و افزایش رتبه ایران در زمینه پژوهش صنعت نفت دانست و گفت: حوزه بین الملل در دو بخش امور پشتیبانی بین المللی و برنامه های اولویت دار، خدماتی را ارایه می کند.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه برنامه های اولویت دار، دو پروژه پایش تحولات بین المللی انرژی،IEM (International Energy Monitoring) و برنامه تامین مالی خلیج فارس PGF (Persian Gulf Fund) در دستور کار امور بین الملل موسسه مطالعات بین المللی انرژی قرار گرفته است.

معاون امور بین الملل موسسه مطالعات بین المللی انرژی در خصوص نحوه انجام پروژه پایش تحولات بین المللی انرژی، گفت: در بخش کشورها با ارایه تقسیمات ژئوپلیتیک، روند تحولات انرژی در کشورهای اروپایی، آفریقایی، آسیایی، آمریکایی، خاومیانه و CIS بررسی می شود.

همچنین در بخش مجامع نیز عملکرد اوپک، آژانس های اثرگذار مانند IEA، کنگره جهانی نفت (WPC) و EGCF بررسی خواهد شد.

وی ادامه داد: برای هر بخش یک میزکار در نظر گرفته شده و با دریافت اطلاعات پایه در هر بخش، پایش گزارش های ادواری شامل تحرکات و تحولات جهان انرژی انجام می شود.

 

انجام سه پروژه بین المللی در موسسه مطالعات

محمدی حسین آبادی از تدوین نقشه راه و برنامه ریاست ایران در اجلاس اوپک در سال ۲۰۱۱ به عنوان یکی دیگر از طرح های انجام شده در امور بین الملل موسسه مطالعات بین المللی انرژی نام برد و گفت: تدوین این برنامه از یک سال پیش انجام شده و بر اساس آن برنامه تعاملات اجرایی وزارت نفت ایران در موسسه انجام شد.

وی ادامه داد: تدوین نقشه راه حضور موثر ایران در کنگره جهانی نفت از دیگر اقدامات امور بین الملل موسسه است که پیش نویس طرح آن تمام شده و هم اکنون برای تصویب نهایی به کمیته ملی نفت ارایه شده است.

معاون امور بین الملل موسسه مطالعات بین المللی انرژی همچنین از تدوین سند دیپلماسی انرژی برای نخستین بار در موسسه یاد کرد و افزود: فاز صفر این سند در دستور کار قرار دارد و ظرف چند هفته آینده به اتمام خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: وزارت خانه های نفت، نیرو، اقتصاد، امور خارجه، نهاد ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی از ارگان های دست اندرکار تدوین این سند هستند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۳۳۳۶۴ بازدید