سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ EN

رشته دوستی ایران و عراق به نفت گره می خورد

ایران در تولید نفت از میادین مشترک با عراق عقب نیست /رشته دوستی ایران و عراق به نفت گره می خورد

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی اعلام کرد: در محدوده عملیات این شرکت هیچ میدان مشترکی وجود ندارد که در حال تولید نباشد یا برای توسعه آن برنامه ریزی نشده باشد؛ همه میادین مشترک این شرکت در حال تولید هستند و در تولید از میادین مشترک، هیچ عقب ماندگی نداریم.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهدی فکور؛ مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، در نشست خبری صبح امروز سه شنبه (۲۵ مردادماه)، با بیان این مطلب افزود: از نظر شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، هیچ تاخیری در توسعه میادین مشترک جایز نیست و برداشت ما از این میادین با برداشت عراق از آنها برابری می کند؛ تا آنجا که هدف تولید از میادین مشترک در حدود ۱۰۵ تا ۱۰۶ درصد برنامه پیش بینی شده، محقق شده است.

فکور همچنین با بیان اینکه شرکت نفت مناطق مرکزی در سال گذشته رکورددار نرخ تخلیه مخزن بوده است گفت: این نرخ به ۲٫۷۴ درصد رسید که بیشترین میزان نرخ تخلیه مخزن در بین شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران است.

 

وی از همکاری ایران و عراق در زمینه ایجاد بسترهای قرارداد مشارکت بین ۲ کشور خبر داد و یادآور شد: این قرارداد  که تمام مسائل فنی، حقوقی و مالی را پوشش می دهد، ممکن است به صورت تشکیل شرکتی مشترک بین ایران و عراق و یا استفاده از شرکت ثالثی برای مدیریت برنامه ریزی برداشت ۲ کشور صورت گیرد که در هر صورت، مدیریت برداشت از مخازن در اختیار ایران و عراق است.

به گفته وی، این بسته قراردادی برای اولین بار در سطح منطقه بین ۲ کشور ایران و عراق به امضا می رسد و توافقاتی نیز برای ایجاد دفتر نمایندگی شرکت ملی نفت ایران در عراق و حضور شرکت های خصوصی ایرانی در این کشور صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اشاره به رتبه اول این شرکت در تامین انرژی خانوارها گفت: شرکت نفت مناطق مرکزی با تولید ۶۵ درصد از گاز مصرفی در کشور، بیشترین سهم را در سبد گازی به خود اختصاص داده است که این میزان تولید با تولید ۲٫۵ میلیون بشکه نفت در روز برابری می کند.

به گفته وی، حجم ذخایر گاز شرکت نفت مناطق مرکزی بالغ بر ۶ هزار و ۷۱۰ میلیون متر مکعب است که چهار هزار و ۷۱۰ میلیون مترمکعب آن قابل برداشت است وبا توجه به یک هزار و ۱۵۰ میلیون متر مکعب تولید انباشته ای که تاکنون محقق شده است، سه هزار و ۵۶۰ میلیون مترمکعب، باقی مانده ذخایر قابل برداشت است؛ همچنین میزان نفت درجایی که تاکنون شناسایی شده است ۲۱ هزار و ۲۸۳ میلیون بشکه است که ذخیره قابل بازیافت آن حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیون بشکه است که با توجه به ۷۷۰ میلیون بشکه تولید انباشته ای که تاکنون صورت گرفته است، ۲ هزار و ۷۳۰ میلیون بشکه ذخایر باقی مانده است.

وی در عین حال یادآور شد که این میزان ذخایر، ذخایر اثبات شده هستند و در صورتی که میادین اکتشافی جدید با مصوبه هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران به شرکت نفت مناطق مرکزی واگذار شود، حجم ذخایر به رقمی بسیار بیش از این میزان افزایش خواهد یافت.

فکور به پراکندگی و گستردگی فراوان کار شرکت نفت مناطق مرکزی در ۱۱ استان کشور اشاره کرد و اذعان داشت: این تعداد استان تا پایان سال ۹۳ به ۱۴ استان و در افق چشم انداز، به ۱۹ استان افرایش خواهد یافت که برنامه افزایش استان ها در مرحله اول شامل استان های گلستان، کردستان و سیستان و بلوچستان خواهد بود.

افزایش ۴۵ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت تا پایان امسال

وی تولید فعلی نفت را در شرکت نفت مناطق مرکزی، ۱۶۵ هزار بشکه در روز اعلام کرد و از افزایش ۴۵ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت این شرکت تا پایان سال جاری خبر داد که ۱۵ هزار بشکه از این افزایش تولید از محل تولید میدان سروستان و سعادت آباد و ۳۰ هزار بشکه نیز از میدان خشت تامین خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، حجم تولیدات شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از ۷۶ میلیارد متر مکعب گاز و ۴۳ میلیون بشکه نفت در سال ۸۵، به ۹۵ میلیارد متر مکعب گاز و ۵۷ میلیون بشکه نفت در سال ۸۹ افزایش یافته است.

وی از تحقق ۱۰۰ درصدی اهداف تولید این شرکت در سال گذشته خبر داد و گفت: هم اکنون نیز اگر چه تولید نفت این شرکت بالغ بر ۱۶۵ هزار بشکه در روز و حدود هفت هزار بشکه کمتر از برنامه پیش بینی شده است، اما این افت تولید به دلیل تعمیرات دوره ای است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی در توصیف عملکرد این شرکت در بخش حفاری، گفت: طی سال گذشته، ۸۳ هزار متر حفاری در مناطق تحت پوشش این شرکت صورت گرفت و تعداد دکل های این شرکت به ۱۵ دکل افزایش یافت؛ هم اکنون این شرکت ۲۱ دکل در اختیار دارد که این تعداد نیز تا پایان امسال به ۲۷ دکل افزایش می یابد.

فکور، رویکرد ساخت داخل را در این شرکت مورد تاکید قرار داد و گفت: ۸۵ درصد از کالاهای مورد نیاز در یک چاه، توسط شرکت نفت مناطق مرکزی بومی شده است که از جمله کالاهای بومی شده توسط این شرکت می توان به تاج چاه، رشته های درون چاهی و لوله های جداری درون چاهی اشاره کرد.

وی در ارتباط با طرح ذخیره سازی گاز سراجه قم گفت: طرح ذخیره سازی گاز در سراجه قم برای اولین بار در خاورمیانه و در بین کشورهای عضو اوپک، توسط شرکت نفت مناطق مرکزی ایران راه اندازی شد که به زودی تزریق نیز آغاز می شود؛هم اکنون ظرفیت تزریق هفت میلیون متر مکعب گاز در روز در این مخزن فراهم شده است و از زمانی که این گاز در اختیار ما قرار گیرد، این تزریق آغاز می شود.

برنامه ریزی برای جذب ۶٫۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری تا پایان برنامه پنجم توسعه

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی در ارتباط با جذب سرمایه گذاری در این شرکت، ضمن بیان این مطلب که منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران برای تحقق اهداف تولید و توسعه شرکت ها کفایت نمی کند، افزود: این شرکت به رغم وجود انواع تحریم ها، موفق به گشایش ال سی به میزان ۱۹۰ میلیون دلار در اواخر سال گذشته شد و هم اکنون نیز مناقصه خرید کالایی را در پیش رو داریم که بر اساس آن، ۲۰ درصد هزینه کالا زمان خرید و ۸۰ درصد آن یکسال پس از تحویل پرداخت می شود و شرکت نفت مناطق مرکزی در این خرید، متحمل پرداخت بهره پول نخواهد شد.

فکور از پایان کار مناقصات چهار پروژه مهم شرکت نفت مناطق مرکزی به ارزش ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون دلار تا پایان ماه آینده خبر داد و تصریح کرد: ایجاد مرکز تفکیک آب، میعانات گازی و گاز؛ توسعه سه میدان در کهگیلویه و بویر احمد به منظور تولید ۳۵ هزار بشکه نفت خام در روز؛ پروژه تقویت فشار کنگان و پروژه تقویت فشار وراوی، پروژه های مربوطه هستند.

همچنین به گفته وی، در شرکت نفت مناطق مرکزی برنامه ریزی شده است طی برنامه پنج ساله پنجم توسعه، ۶٫۵ میلیارد دلار جذب سرمایه صورت گیرد که ۹۶۸ میلیون دلار آن از محل منابع صندوق انرژی، ۸۴۵ میلیون دلار از محل منابع بیع متقابل، ۲٫۵ میلیارد دلار از محل پروژه های EPCF و در نهایت سرمایه گذاری هایی از بانک ها تامین خواهد شد؛ ۱٫۶ میلیارد دلار از مجموع ۶٫۵ میلیارد دلار، مربوط به پروژه هایی است که در انتظار متقاضی هستند و ۴٫۹ میلیارد دلار باقی مانده مربوط به پروژه هایی هستند که سرمایه گذار آنها مشخص شده است.

فکور، مجموع حجم سرمایه گذاری جذب شده ارزی و ریالی در شرکت نفت مناطق مرکزی را از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران طی سال ۸۸، ۸۷۰ میلیارد تومان و طی سال ۸۹، ۹۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: در سال جاری تاکنون ۸۲۰ میلیارد تومان از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران به این شرکت اختصاص داده شده است و امیدواریم با توجه به تقاضای ما برای اخذ هزارو ۴۷۰ میلیارد تومان، این بودجه اختصاص یابد.

بهره برداری از ۱۵ پروژه همزمان با هفته دولت

وی درارتباط با ۱۵ پروژه شرکت نفت مناطق مرکزی که به منظور تثبیت، افزایش تولید نفت و گاز و رفاه کارکنان همزمان با هفته دولت به بهره برداری می رسند، توضیح داد: این پروژه ها با هزینه چهار هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال و همزمان با هفته دولت به بهره برداری می رسند که طرح ذخیره سازی میدان گازی سراجه قم، تهیه و احداث مخازن تعادلی به ظرفیت ۳۷۵ هزار بشکه در روز در تلمبه خانه سبز آب، احداث ایستگاه و نصب پمپ های چند فازی میدان نفتی پایدار غرب، احداث بخش دوم لوله ۲۰ اینچ انتقال نفت میدان دزفول شمالی به طول ۷۰ کیلومتر، طراحی و تهیه کالا و احداث چند راهه پایدار غرب بخشی از طرح توسعه واحد چشمه خوش از این پروژه ها است.

فکور احداث بخش دوم خط لوله ۲۰ اینچ را پروژه مهمی توصیف کرد که فاز دوم آن طی روزهای آینده به پایان می رسد و در فاز سوم، زیر گذر رودخانه کارون افتتاح خواهد شد و پروژه احداث خط لوله ۲۴ اینچ سبزآب نیز با احداث زیرگذری در بستر رود کرخه دنبال می شود.

وی افزود: احداث مخازن ذخیره و آب رسانی به واحدهای بهره برداری و نمک زدایی و کمپ اقامتی ، برق رسانی به چاه ها و کمپ عملیاتی و انبار مهندسی و ساختمان در منطقه عملیاتی چشمه خوش ، احداث تاسیسات انتقال نفت سرکان به تلمبه خانه برداسبی ، اتمام حفاری تعداد ۱۰ حلقه چاه گازی به میزان تولید روزانه۹ میلیون و ۴۷۰ هزار متر مکعب و چهار حلقه چاه نفتی به ظرفیت تولید روزانه چهار هزار و ۵۰۰ بشکه ، اتمام تعمیر سه حلقه چاه گازی و چهار حلقه چاه نفتی با هدف تثبیت تولید روزانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب و افزایش سه هزار بشکه نفت از دیگر پروژه هایی است که همزمان با هفته دولت به بهره برداری می رسد.

به گفته وی، راه اندازی بخشی از تاسیسات فاز دوم میدان گازی تنگ بیجار که در برنامه تولید روزانه هفت میلیون متر مکعب به ۱۰ میلیون متر مکعب گاز را در این فاز مهیا می سازد؛ همچنین احداث کمپ اقامتی و استراحتگاه کنگان و احداث مامور سرای کارکنان در شهرستان لامرد سه پروژه ای است که تا اواخر مرداد ماه به مناطق عملیاتی یاد شده تحویل داده می شود.

فکور در ارتباط با افتتاح تلمبه خانه سبزآب با ظرفیت ۳۷۵ هزار بشکه نفت در هفته دولت توضیح داد: این پروژه با رقم قرارداد حدود ۹۰ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع شامل سه مخزن سقف شناور به ظرفیت هر یک ۱۲۵ هزار بشکه، سه ردیف پمپ بوستر به ظرفیت هر یک ۶۰ هزار بشکه در روز در مجموع با ظرفیت ۱۸۰ هزار بشکه در روز و با استفاده از ۹۰ درصد توان سازندگان کالاهای داخلی در مرحله راه اندازی قرار دارد.

وی ادامه داد: در این پروژه هم زنهای الکتریکی درون مخازن، تفکیک گر نفت و آب، اتوماسیون کنترل فرآیند از طریق PLC و سیستمهای ESD و F&G و ساخت اتاق کنترل ضد انفجار، اجرای رینگ آتش نشانی، استفاده از لایه ژئوممبرین کف مخازن جهت جلوگیری از نشر ضایعات نفتی به محیط زیست، تمهیدات پدافند غیر عامل و اجرای سیستم حفاظت کاتدیک جهت جلوگیری از خوردگی فلزات در دراز مدت مدنظر قرار داده شده است.

فکور درباره لزوم احداث این ایستگاه تصریح کرد: این ایستگاه جهت افزایش ظرفیت انتقال نفت به پالایشگاه های شمال کشور و امکان اختصاص پمپاژ نفت بیشتر از خطوط لوله موجود برنامه ریزی شده است که هم اکنون در مرحله راه اندازی است؛ همچنین برای اتصال برق آن به برق واحد قدیم سبز آب پس از اخذ مجوزهای لازم از اداره برق منطقه ای اتصالات برقی آن صورت پذیرفت و در مدار تولید برق قرار گرفت.

به گفته وی، این پروژه با هدف استفاده دو منظوره در قالب ذخیره سازی و پمپاژ فرآورده های نفتی و نفت خام ارسالی به پالایشگاه های شمال کشور برنامه ریزی شده است و برای همسان کردن سیستم طراحی شده جدید با سیستم موجود هماهنگی های لازم با معاونت وزیر در امور پالایش و پخش فرآوردهای نفتی ایران و مسؤلین مربوطه انجام شده تا در شرایط مورد نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان این مطلب که شرکت نفت مناطق مرکزی از حضور پیمانکاران داخلی و خارجی برای پیشبرد اهداف تولید و توسعه خود استقبال می کند، متذکر شد: یکی از مشکلات ما، ناآشنایی پیمانکاران با مناقصات نفتی و قوانین و مقررات این مناقصات است که بعضا به زمانبر شدن فرایند منجر می شود که امیدواریم این آشنایی و آگاهی نیز به تدریج در بین پیمانکاران ایجاد گردد.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با بیان اینکه در این شرکت، بیش از ۳ برابر نیروی انسانی رسمی، نیروی پیمانکاری مشغول به فعالیت است، بر ضرورت رسیدگی به مسائل و مشکلات نیروهای پیمانکاری تاکید و تصریح کرد: میزان کار پیمانکاران نیز با نیروهای رسمی برابری می کند و حق و حقوق آنها نیز باید برابر باشد از این رو، از سال گذشته پروژه ای را برای ایجاد شناسنامه مجازی برای نیروهای پیمانکار در دستور کار قرار داده ایم و تا پایان امسال، تمام نیروهای پیمانکاری در سیستم شرکت نفت مناطق مرکزی دارای شناسنامه خواهند شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۱۲۴۰۸ بازدید