سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

آزمایشات درون چاهی در منطقه مارون هوشمند و کم خطا شد

اداره ی خدمات عملیات (واحد اندازه گیری ذخائر نفتی) شرکت بهر برداری نفت و گاز مارون به سیستم هوشمند و الکترونیکی آزمایشات درون چاهی مجهز شد.

احمد رضا احمدی، مسئول اندازه گیری مخازن شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر گفت: آزمایشات درون چاهی در گذشته به صورت سنتی و طبق روال قدیمی انجام می شد که این روش علاوه بر تکرار آزمایشات و وجود احتمال بسیار خطا در نتایج، مستهلک شدن وسایل چاه پیمایی را نیز به همراه داشت.

احمدی از تبدیل شدن این سیستم های اندازه گیری به سیستم های الکترونیکی و پیشرفته با دقت بسیار خبر داد و گفت : به کمک این سیستم های جدید می توان در هر نقطه از چاه و در هر دقیقه ۶۰ داده ی فشار و دمای درون چاهی را همزمان ثبت کرد که از نظر فنی تعداد بیشتر داده ها باعث می شود به اطلاعات کامل و دقیق تری دسترسی پیدا کنیم.

وی به صرفه اقتصادی این روند اشاره کرد و گفت: احتمال ورود یا نشت گاز از جداره ها یا لبه های آستری چاه توسط شرکت های سرویس دهنده ی خارجی مورد آزمایش حرارت سنجی قرار می گرفت و حدود ۲۰۰ میلیون ریال هزینه در بر داشت اما پس از راه اندازی سیستم های الکترونیکی ،آزمایش فوق ۱۰ مرتبه و با کمال موفقیت ،با هزینه ای اندک و صرفه اقتصادی معادل ۲ میلیارد ریال انجام شد.

مسئول اندازه گیری مخازن شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون در پایان به آمادگی این مجموعه برای انجام کلیه آزمایش های فشار جریانی ،ایستایی ، حرارت سنجی درون چاهی ،نمونه گیری از اعماق مورد نظر ،فشار گیری سرچاهی ،فشار سنجی خطوط لوله ،شاخص بهره دهی به مدت طولانی ،تعیین عمق نهایی و تعیین عمق مانع اشاره کرد و گفت : در شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون از سال ۱۳۸۹ بیش از ۶ هزار آزمایش الکترونیکی انجام شده است که از نظر فنی تاثیر بسزایی بر روند تولید داشته است .

شرکت بهر برداری نفت و گاز مارون با وسعتی بالغ بر۱۴۰۰ کیلومتر مربع ،یکی از شرکتهای تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد که روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت تولید می کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۱۰۳۱۵ بازدید