سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

افزایش ظرفیت ۱۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت سبک ایران از خلیج فارس

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: برنامه افزایش تولید از مخازن کنونی و جدید میدان نفتی بلال تدوین شده است و پیش بینی می شود تولید نفت این میدان در آینده نزدیک به بیش از ۴۰ هزار بشکه در روز برسد.

مهندس محمود زیرکچیان زاده در گفت و گو با خبرنگار شانا، از برنامه شرکت نفت فلات قاره ایران برای تولید روزانه حدود ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از مخزن گازی میدان نفتی بلال خبر داد و گفت: تولید کنونی نفت خام این میدان ۳۰ هزار بشکه در روز است که به زودی افزایش خواهد یافت.

وی افزود: فاز نخست نقشه جامع توسعه (ام.دی.پی) میدان نفتی بلال از سوی پژوهشگاه صنعت نفت به پایان رسیده و فاز دوم آن در حال اجراست، همچنین ام.دی.پی مخازن گازی این میدان که حدود ۶ تی.سی.اف (تریلیون فوت مکعب) گاز دارد نیز، از سوی این پژوهشگاه در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: لایه گازی میدان نفتی بلال در ادامه بخش شرقی میدان گازی پارس جنوبی قرار دارد و ذخایر قابل برداشت میعانات گازی آن حدود ۱۸۳ میلیون بشکه اعلام شده است.

مهندس زیرکچیان زاده گفت: نفت خام تولیدى میدان نفتی بلال از نوع نفت خام بسیار مرغوب (API 44) و قابل رقابت با نفت خام برنت است؛ این نفت خام با خط لوله ۱۴ اینچ به جزیره لاوان منتقل و در آنجا پس از مخلوط با نفت خام تولیدى میدان سلمان صادر می شود.

به گزارش شانا، قرارداد طرح توسعه میدان بلال در سال ۱۳۷۸ در قالب بیع متقابل میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌هاى نفتی الف (elf) فرانسه، بووالی کانادا و آجیپ ایتالیا منعقد شد و هم اکنون این میدان حدود ۱۰ سال است که در مدار تولید قرار دارد؛ برای ادامه تولید از سیستم فرازآوری ‏مصنوعی به کمک پمپ‌های ‏درون چاهی استفاده خواهد ‏شد.

سکوی بلال برای فرآورش حداکثر ۴۰ هزار بشکه نفت و ۳۳ هزار بشکه آب در مدت سه سال طراحی شده بود؛ هم‌اکنون تولید خالص این میدان به حدود ۳۰ هزار بشکه نفت رسیده است؛ که با اجرای عملیات تعمیر چاه‌ها و نصب و راه‌اندازی پمپ‌های درون‌چاهی دوباره به ظرفیت کامل خود خواهد رسید.

نفت برداشت شده از میدان بلال با یک خط لوله ۱۴ اینچ به طول ۱۰۰ کیلومتر به جزیره لاوان فرستاده می‌شود تا پس از مخلوط شدن با نفت میدان سلمان و فرآورش آن آماده صادرات شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۰۲۳۳۶ بازدید