سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

پیشرفت کلی فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی به بیش از ۵۶ درصد رسید

مهندس رسول فلاح نژاد از پیشرفت کلی ۵۶٫۲ درصدی فاز ۱۲ پارس جنوبی خبر داد و گفت: احداث خطوط لوله دریایی این فاز با پیشرفت ۹۲ درصدی و مطابق برنامه انجام شده و ضمن اتمام مراحل نصب همه خطوط لوله دریایی، تنها اتصال این خط لوله ها به سکوها و تستهای نهایی خطوط باقی مانده است.

مجری طرح توسعه فاز ۱۲ میدان مشترک گازی پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان اینکه حفاری فاز ۱۲ با داشتن دو دکل حفاری فعال، نزدیک به دو درصد از برنامه زمان بندی جلوتر است، گفت: این بخش از فاز ۱۲ به میزان ۶۰ درصد پیشرفت داشته است.

فلاح نژاد افزود: از ۴۵ حلقه چاه این طرح، تا کنون ۲۱ حلقه چاه تا سر مخزن گازی پارس جنوبی حفاری شده که از این تعداد سه حلقه چاه تکمیل شده و ۱۱ حلقه چاه دیگر نیز، مراحل نهایی تکمیل را طی می‌کنند.

مجری فاز ۱۲ پارس جنوبی افزود: کار حفاری ۱۱ حلقه چاه از ۱۲ حلقه چاه سکوی A این فاز برای تولید زودهنگام به پایان رسیده و پیگیری تکمیل بقیه چاه ها با تامین قبلی و به موقع تجهیزات درون چاهی و سرچاهی در دست اقدام است.

به گزارش شانا، با برنامه ریزی‌های شرکت نفت و گاز پارس، یک سکوی اقماری دیگر پس از اجرای جکت سوم به منظور جلوگیری از افت تولید احتمالی چاه ها در زمان بهره‌برداری و با هدف دستیابی کامل به تولید روزانه سه میلیارد فوت مکعبی گاز در فاز ۱۲ نصب خواهد شد.

توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی، بزرگ ترین پروژه در دست اجرای شرکت پتروپارس است. این پروژه که ظرفیت تولید آن معادل ۳ فاز پارس جنوبی است، هم اکنون در مجموع ۴۵ درصد پیشرفت دارد که تا پایان امسال این رقم به ۵۰ درصد خواهد رسید.

پیش بینی شده است گاز فاز ۱۲ پارس جنوبی پایان سال آینده از دریا به خشکی ارسال شود، در همین حال بخش خشکی نیز برای دریافت این گاز باید آمادگی داشته باشد؛ از این رو به نظر می رسد ظرف ۱۵ ماه آینده اولین تولید از فاز ۱۲ انجام شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۴۶۲۸۲ بازدید