سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ EN

راه اندازی طرح ضربتی افزایش تولید نفت در میدان مشترک با عربستان

یک مقام مسئول در شرکت ملی نفت از آغاز شمارش معکوس برای افزایش طرح تولید ضربتی تولید نفت از میدان فروزان در خلیج فارس خبر داد و اعلام کرد: امسال ظرفیت تولید نفت از این میدان مشترک با عربستان حدود ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سعید ازکات؛ رئیس واحد برنامه‌ریزی و هماهنگی تعمیرات مدیریت امور تولید شرکت نفت فلات قاره درباره آخرین وضعیت طرح توسعه میدان مشترک نفتی فروزان، گفت: در حال حاضر بازسازی چهار سکوی دریایی این میدان مشترک با عربستان سعودی در خلیج فارس، از پیشرفتی ۹۰ درصدی برخوردار است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌شود عملیات بازسازی سکوهای دریایی میدان نفتی فروزان تا پایان مرداد ماه امسال به پایان برسد، تصریح کرد: برای نخستین بار در سطح خلیج فارس، پروژه تقویت سازه زیر آب در میدان نفتی فروزان انجام شده است.

رئیس واحد برنامه‌ریزی و هماهنگی تعمیرات مدیریت امور تولید شرکت نفت فلات قاره با تاکید بر اینکه با تکمیل پروژه بازسازی سکوهای فروزان، حدود ۱۵ تا ۲۰ سال به عمر این سکوهای قدیمی اضافه می‌شود، بیان کرد: با اجرای این پروژه فراساحلی، در مجموع به طور متوسط روزانه حدود ۱۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت از این میدان مشترک با عربستان افزوده می‌شود.

وی، تاکید کرد: به زودی عملیات لوله‌گذاری‌های بین دو سکوی FX و FZA و لوله‌گذاری‌های داخلی به منظور فراهم ساختن امکان تزریق گاز در میدان فروزان آغاز می‌شود.

ازکات در پایان با تاکید بر اینکه عملیات بازسازی سکوهای این میدان دریایی از پیشرفت مناسبی برخوردار است، خاطرنشان کرد: تا مهر ماه امسال علاوه بر بازسازی، رنگ آمیزی و سند بلاست سکوهای دریایی این میدان مشترک در خلیج فارس به پایان می‌رسد.

بنابراین گزارش، هدف از طرح توسعه میدان نفتی فروزان استخراج بیش از ۳۰۰ میلیون بشکه نفت در مدت ۲۵ سال است؛ ضمن آنکه گاز تولیدی از این میدان دریایی (معادل ۲۵۰ میلیون فوت مکعب در روز) از طریق یک خط لوله زیر دریایی به جزیره خارگ انتقال می یابد.

میدان فروزان از میادین مشترک با کشور عربستان سعودی در خلیج فارس بوده که استخراج طلای سیاه از این میدان از اوایل دهه هفتاد میلادی شروع و تا پایان سال ۲۰۰۲ میلادی حدود ۵۵۰ میلیون بشکه نفت از آن تولید شده است.

حداکثر نرخ تولید روزانه میدان فروزان ۱۸۰ هزار بشکه نفت در روز که مربوط به اواخر سال ۱۹۷۸ میلادی بوده است

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۵۰۵۵۶ بازدید