سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

عربستان کل اوپک نیست/ ایران به دنبال قیمت عادلانه نفت است

رییس اوپک با بیان اینکه ایران به دنبال تولید و قیمت گذاری عادلانه نفت است، از ایران به عنوان یک کشور تعیین کننده در اوپک یاد کرد و گفت: عربستان کل اوپک نیست.

رستم قاسمی؛ رییس اوپک و وزیر نفت با بیان اینکه بدون شک توسعه و جلوافتادگی در تمامی میادین مشترک نفت و گاز از مهمترین اولویت های کاری وزارت نفت است، افزود: به زودی شتاب فزاینده ای در طرح توسعه میادین مشترک نفتی با عراق و میدان پارس جنوبی مشاهده خواهد شد.

وی با اعلام اینکه در کنار توسعه میادین مشترک نفت و گاز، تامین منابع مالی و متنوع سازی ابزارهای مالی از دیگر برنامه های اولویت دار صنعت نفت است، تصریح کرد: در قانون برنامه پنجم توسعه راهکارهای جذب سرمایه پیش بینی شده است، اما راهکارهای جدیدی برای تزریق منابع مالی به پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی نیز تعریف می شود.

این عضو کابینه دولت با تاکید بر اینکه می توان بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح های صنعت نفت را از طریق مشارکت سایر دستگاه ها تامین کرد، ادامه داد: بر این اساس مذاکراتی با دستگاه های مختلف برای جذب مشارکت بیشتر در تامین منابع مالی انجام می پذیرد.

عربستان کل اوپک نیست

وزیر نفت با اشاره به اینکه ایران با در اختیار داشتن ذخایر عظیم نفت و گاز یکی از کشورهای دارای جایگاه در بازار جهانی انرژی است، تاکید کرد: بر این اساس با پشتوانه این میزان ذخایر عظیم هیدروکربوری، ایران یک نقش تعیین کننده در مجامع بین المللی انرژی ایفا می کند.

ویدر پاسخ به سوالی مبنی بر اعمال سیاست های خاص نفتی عربستان و برخی از کشورهای عربی در اوپک برای حمایت از کشورهای مصرف کننده غربی، توضیح داد: عربستان سعودی که کل اوپک را شامل نمی شود و ایران و سایر کشورهای عضو اوپک با همگرایی و همکاری بیشتر باید در سازمان اوپک نقش آفرینی کنند.

قاسمی اعلام کرد:  ساخت داخلی تجهیزات به منظور صادرات کالا به جای نفت خام در دستور کار قرار خواهد گرفت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۳۰۲۹۹ بازدید