سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

پاکسازی رودخانه شاوور از لکه های نفتی

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از تلاش همه جانبه نیروهای عملیاتی برای پاکسازی کامل منطقه شاوور خبر داد.

هرمز قلاوند؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر افزود: حدود ۳۵ کیلومتر از رودخانه شاوور نیازمند عملیات پاکسازی است که به منظور رعایت دقیق اصول زیست محیطی، عملیات پاکسازی سطح و حاشیه این قسمت از رودخانه با استفاده از توان بخش خصوصی موجود در منطقه در حال انجام است.

قلاوند افزود: عملیات پاکسازی رودخانه و جمع آوری لکه های نفتی به صورت همزمان با عملیات مهار با استفاده از وسایل موجود در محل از ساعت ۱۴ روز جمعه با استقرار بوم های رودخانه ای، اقیانوسی و اسکیمرهای جمع آوری نفت خام آغاز شده که همچنان ادامه دارد.

قلاوند تصریح کرد: این در حالی است که با وجود حضور به موقع نیروهای عملیاتی و تلاش همه جانبه برای کمترین میزان آلودگی در رودخانه و زمین های کشاورزی، بخشی از رودخانه (در مقطع محل حادثه تا محل نصب بوم های جمع آوری نفت) به طول ۳۵ کیلومتر نیازمند پاکسازی است.

وی یادآور شد: عملیات مهار آتش خط لوله قلعه نار به اهواز در کمتر از ۱۲ ساعت به اتمام رسید که پس از تعمیر، بازسازی و تست نهایی بخش های آسیب دیده در کوتاه ترین زمان ممکن، جریان نفت خام مرتبط با این خط از ساعت ۱۰ و ۵۰ دقیقه روز یکشنبه ۱۶ مردادماه با دبی ۳۹ هزار بشکه از سر گرفته شد.

قلاوند به ارائه گزارش دقیقی از اجرای عملیات مهار آتش خط لوله قلعه نار به اهواز پرداخت و گفت: این حادثه در ساعت ۱ و ۲۰ دقیقه بامداد جمعه (۱۴ مردادماه) به وقوع پیوست که مدیران و نیروهای عملیاتی به همراه تجهیزات ویژه مهار در ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه در محل حاضر شدند و عملیات اولیه مقابله با آتش در ساعت ۱۵ و ۱۰ دقیقه آغاز شد.

وی با بیان اینکه آتش مربوط به خط لوله قلعه نار در ساعت ۵ بامداد روز جمعه به طور کامل مهار شد افزود: عملیات مربوط به برش لوله برای نصب شیر دروازه ای نیز از ساعت ۱۴ روز جمعه (۱۴ مردادماه) آغاز و تا ساعت ۱۱ شب به طول انجامید.

قلاوند ادامه داد: برش لوله، جوشکاری و نصب شیر دروازه ای در پایین دست نیز از ساعت ۱۱ صبح روز شنبه (۱۵ مردادماه) آغاز و تا ساعت ۲۳ به طول انجامید.

وی زمان آغاز عملیات تعمیر و بازسازی قسمت آسیب دیده و تست فشار به منظور اطمینان از عدم نشت نفت را ساعت ۱۱ صبح روز شنبه (۱۵ مردادماه) تا ۳ بامداد روز یکشنبه اعلام کرد و گفت: سرانجام با تلاش تمامی نیروهای حاضر در منطقه درساعت ۱۰ و ۵۰ دقیقه روز یکشنبه (۱۶ مردادماه) نفت خام در خطوط لوله جریان یافت و در شب روز یکشنبه ساعت ۲۳ تمامی چاه ها و تاسیسات لب سفید، قلعه نار، کبود و بالارود راه اندازی شدند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۶۲۹۸ بازدید