سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ EN

رشد حدود سه دلاری میانگین بهای نفت خام سنگین ایران

بنابر تازه ترین گزارش ماهانه اوپک، میانگین بهای نفت خام سنگین ایران در ماه ژوئیه حدود سه دلار افزایش یافت.

به گزارش شانا، دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گزارش ماه اوت خود اعلام کرد: میانگین بهای نفت ‌خام سنگین ایران در سبد نفتی اوپک در ژوئیه ۲۰۱۱ به هر بشکه ۱۱۰ دلار و ۳۴ سنت رسید که در مقایسه با قیمت میانگین ماه پیش از آن (ژوئن ۲۰۱۱) هر بشکه دو دلار و ۹۵ سنت افزایش نشان می دهد.

میانگین بهای نفت خام سنگین ایران در ژوئن ۲۰۱۱ هر بشکه ۱۰۷ دلار و ۳۹ سنت بود.

همچنین کل تولید نفت خام اوپک در ژوئیه امسال به میانگین روزانه ۳۰ میلیون و ۶۹ هزار بشکه رسید که حدود ۴۰۴ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن افزایش نشان می دهد.

در دوره مورد بررسی، همه کشورهای عضو این سازمان به جز اکوادور، عراق، لیبی و نیجریه تولید خود را افزایش داده اند.

بر پایه این گزارش، تولید نفت خام ۱۱ عضو مشمول نظام سهمیه بندی اوپک در ماه ژوئیه با افزایش روزانه ۴۳۰ هزار و ۷۰۰ بشکه  نسبت به ماه پیش از آن به ۲۷ میلیون  ۳۹۳ هزار بشکه در روز رسید.

 

در گزارش اوت امسال اوپک همچنین آمده است: عربستان سعودی در ژوئن۲۰۱۱ با عرضه روزانه ۹۵۰ هزار بشکه نفت خام (۱۹٫۸ درصد از مجموع واردات نفت چین) نخستین صادرکننده نفت به چین بود.

بر پایه این گزارش، ایران با پیشی گرفتن از آنگولا و عرضه روزانه ۶۵۰ هزار بشکه نفت خام (۱۳ درصد از مجموع واردات نفت چین) مقام دومین صادر کننده نفت به چین را به خود اختصاص داد.

این گزارش می افزاید: آنگولا با عرضه روزانه ۴۸۰ هزار بشکه نفت (۱۰ درصد مجموع واردات نفت چین) سومین صادر کننده نفت به چین بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۶۳۰۶ بازدید