سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ EN

تفاهم نامه طراحی و ساخت مخازن ذخیره سازی زیر زمینی نفت خام امضا شد

مدیر پژوهش و فناوری شرکت می نفت ایران از امضا تفاهم‌نامه اولیه همکاری در زمینه طراحی و ساخت مخازن ذخیره‌سازی زیرزمینی نفت‌خام با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا خبر داد.

محمد علی عمادی؛ مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از امضا تفاهم نامه همکاری میان شرکت ملی نفت ایران و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا خبر داد و گفت: با توجه به مطالعات و پژوهش های انجام شده در بخش  R&D شرکت ملی نفت ایران، شرکت پایانه های نفتی ایران به عنوان متولی برای ساخت این مخازن ذخیره سازی زیر زمینی انتخاب شده است.

وی محل مورد نظر برای ساخت مخازن ذخیره سازی زیر زمینی نفت خام را در حاشیه ۱۰۰ کیلومتری دریای عمان و خلیج فارس عنوان کرد و گفت: پس از از امکان سنجی اقتصادی و بررسی شرایط جغرافیایی محل و ویژگی های فنی مخزن اقدامات اولیه برای ساخت این مخازن آغاز می شود.

عمادی در مورد اعتبارات لازم برای اجرایی کردن پروژه ساخت مخازن ذخیره سازی زیر زمینی نفت خام گفت: در فاز اول، بودجه مورد نیاز از محل یک درصد بودجه های توسعه ای و ۳ الی ۵ درصد بودجه و اعتبارات کل شرکت ملی نفت ایران تامین می شود.

بر اساس این گزارش، گروهی از مدیران ارشد صنعت نفت به منظور آشنایی با توانمندی های قرارگاه خاتم‌الانبیاء در حفاری تونل های طویل و زیرزمینی، روز دوشنبه (۱۷ مردادماه) از خط ۷ متروی تهران بازدید کردند.

در این بازدید که محمد رضا مقدم؛ معاون وزیر در امور پژوهش و فناوری، محمد علی عمادی؛ مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، غلامرضا غریبی؛ مدیر عامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران و جمعی دیگر از مدیران حضور داشتند، سردار ابوالحسنی؛ فرمانده قرب قائم به ارایه توضیحاتی در خصوص قابلیت های این قرارگاه و پروژه‌های انجام شده پرداخت و سپس مسئولین حاضر از نزدیک با عملیات اجرایی تونل خط ۷ متروی تهران و دستگاه جدید TBM که در عملیات حفاری از آن استفاده می‌شود آشنا شدند.

در ادامه بازدید و به منظور بحث و بررسی و نهایی‌سازی مقدمات اجرای طرح عظیم مخازن زیرزمینی ذخیره‌سازی نفت در کشور، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران توضیحاتی در خصوص پیشینه طرح و فعالیت های انجام شده پرداخت و عنوان کرد که شرکت ملی نفت ایران ضمن رعایت الزامات زیست محیطی و پدافند غیرعامل و همچنین بالا بردن ظرفیت ذخیره‌سازی نفت‌خام، به طور جدی موضوع احداث مخازن زیرزمینی را پیگیری می کند.

محمد رضا مقدم نز ضمن ابراز خرسندی از مشاهده توانمندی های قرارگاه خاتم در حفاری های زیرزمینی به تصویب کلیات پروژه یاد شده در شورای سیاستگذاری پژوهش وزارت نفت اشاره و اظهار امیدواری کرد، این پروژه هر چه سریعتر وارد مراحل اجرایی شود.

در پایان غلامرضا غریبی؛ مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران گفت: شرکت پایانه‌های نفتی ایران به عنوان متولی اصلی ذخیره‌سازی و صادرات نفت‌خام در کشور، آماده هرگونه همکاری در تسریع پیگیری و اجرای این پروژه است

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۴۹۴۶۹ بازدید