سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

تشریح کاربردهای مرکز تبادل داده های مکانی در صنعت نفت و گاز

نخستین مرکز تبادل داده (Clearinghouse) کشور، در راستای اهداف زیرساختار اطلاعات مکانی ملی (NSDI) طراحی و کاربردهای آن در مرکز تبادل داده های مکانی در صنعت نفت و گاز تشریح شد.

مهران شیرکوند، از متخصصین GIS کشور و طراح این نخستین مرکز تبادل داده در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه نخستین مرکز تبادل داده (Clearinghouse) کشور که به عنوان یکی از سیستم های روز دنیا مطرح است، در راستای اهداف زیرساختار اطلاعات مکانی ملی (NSDI) طراحی شده است افزود: این مرکز می تواند در صنعت نفت و مدیریت پروژه های نفتی هم کاربردهای متنوعی داشته باشد.

شیرکوند اظهار کرد: با راه اندازی این سیستم، متادیتای اسناد مکانی مرتبط با پروژه های نفتی با تکیه بر سازوکارهای این مرکز، جهت استفاده مدیران ارشد و سرپرستان وزارت نفت به آسانی قابل استفاده و کنترل خواهد بود.

وی ادامه داد: این مرکز، پروژه های تعریف شده در یک مکان خاص را مشخص کرده و احتمال طراحی پروژه تکراری در همان مکان را کاهش می دهد ضمن اینکه دسترسی به اطلاعات مکانی در امور مهندسی ( نقشه و تصاویر ماهواره ای) را با استفاده از استانداردهای موضوعی ISO تسهیل می می کند.

شیرکوند امکان برقراری ارتباط با سیستم های GIS موجود در صنعت نفت را از دیگر ویژگی های این مرکز خواند و گفت: صرفه جوئی در زمان، سرعت بسیار بالا و لحاظ قید مکان، این مرکز را برای کاربرد در مدیریت پروژه های نفتی بسیار حائز اهمیت می کند، زیرا یکی از اساسی ترین عوامل مؤثر در طراحی پروژه های نفت و گاز، مسئله “مکان” است.

وی توضیح داد: به طور مثال محل یک میدان نفتی از خصیصه های اساسی این میدان است به طوری که رابطه مکان با سایر مشخصه های مرتبط است که میدان نفتی یا گازی را حائز اهمیت می کند؛ چنانچه یکی از مدیران و یا کارشناسان بخواهند اسناد مکانی و غیر مکانی مرتبط با موقعیت مکانی خاص (مثلاً یک چاه تولیدی) را به دست آورند، با استفاده از این مرکز به راحتی قابل انجام خواهد بود.

شیرکوند با بیان اینکه تقویت بانک اطلاعاتی این مرکز بر عهده خود کارشناسان صنعت نفت خواهد بود افزود: با گذشت زمان، کارشناسان واحدهای مختلف صنعت نفت می توانند از تولیدات مکانی واحدهای دیگر مطلع شوند، به طور خلاصه از اساسی ترین کاربردهای این مرکز در صنعت نفت، شفاف سازی تمامی فعالیت های مرتبط با علوم ژئوماتیک است که امروزه نقش بسزائی در اکتشاف، تولید و انتقال فراورده های نفتی بر عهده دارد.

وی گفت: مرکز تبادل داده (Clearinghouse) از موازی کاری سازمان ها و تولید چند باره اطلاعات و گزارشات و همچنین از انجام پروژه های تکراری، جلوگیری می کند ضمن اینکه سیستم یاد شده با تکیه بر استانداردهای OGC طراحی و به عنوان یک مرکز شفاف سازی فعالیت های مرتبط با اطلاعات مکانی، قابل استفاده است.

وی توضیح داد: این سیستم ضمن تلفیق پیشرفته ترین تکنیک های جستجوی اطلاعات متنی با تکنیک های جستجوی مکانی، متخصصان را در بهبود فعالیت های اجرائی در پروژه های مختلف یاری می کند؛ در این سیستم کاربران به منظور دسترسی به اطلاعات و اسناد مورد نظر، ضمن لحاظ قید مکان (مختصات، استان، شهرستان و …) در جستجو، از استانداردهای موضوعی ISO و … استفاده می کنند، قابل توجه آنکه ایجاد زیر ساخت اطلاعات مکانی و مرکز تبادل داده، به عنوان یکی از شاخص های ارزیابی کشورهای پیشرفته شناخته شده و نقشه اساسی در بالا بردن GDP خواهد داشت.

شیرکوند ادامه داد: عدم وجود هماهنگی بین واحدها و سازمان های مختلف در زمینه استانداردها، روش های تهیه اطلاعات مکانی، نحوه پردازش و استفاده از این اطلاعات هزینه های گزافی بر دوش سازمان های مختلف تحمیل می کند و افزون بر این عدم اطلاع از موجودیت اطلاعات مکانی و محدوده مکانی پروژه های انجام شده در شرکت های مختلف، گاهی باعث دوباره کاری و تضییع سرمایه های ملی می شود.

به عنوان مثال شرکت A در محدوده ای از کشور پروژه ای را تعریف و اجراء می کند، سال بعد شرکت B نیز به دلیل عدم آگاهی از محدوده و موقعیت پروژه انجام شده از سوی شرکت A و یا حتی عدم اطلاع از اجرای چنین پروژه ای، اقدام به تعریف پروژه ای مشابه در همان محدوده می کند بدین ترتیب به آسانی و شاید بدون هرگونه عمدی، دوباره کاری، موازی کاری و تضییع سرمایه های ملی انجام می شود.

وی حرکت در جهت جلوگیری از دوباره کاری، موازی کاری و کمک به اصلاح الگوی مصرف را یکی از اهداف اصلی در طراحی این مرکز تبادل داده اعلام کرد.

تشریح جزییات زیر ساخت اطلاعات مکانی

شیرکوند با بیان اینکه زیر ساخت اطلاعات مکانی (Spatial Data Infrastructure) که به آن SDI نیز گفته می شود، بسترساز دولت مجهز به اطلاعات مکانی که خود از اجزاء دولت الکترونیک است اظهار کرد: به طور کلی SDI مجموعه ای از سیاست ها، استانداردها، شبکه های دسترسی، فن آوری ها، داده های مکانی، سازمان ها و نیروی انسانی است که امور مختلف دسترسی و استفاده بهینه از داده های مکانی را تسهیل و هماهنگ می سازد.

وی توضیح داد: اجرا و پیاده سازی SDI می تواند برمبنای محصول و یا پردازش داده های مکانی، انجام شود؛ در روش SDI بر مبنای محصول، داده های مکانی به صورت اشتراکی می تواند در اختیار کاربران مختلف قرار گیرد که طرح مرکز تبادل داده، در راستای این اصل اجراء شده است.

 

گفتنی است از آنجا که امروزه با حجم وسیعی از اطلاعات و داده در سازمان‌های مختلف رو به رو هستیم، مشکلاتی که به دلیل ازدیاد اطلاعات به وجود می‌آید گاهی ممکن است از خسارت ناشی از نبود اطلاعات بیشتر باشد، لذا ایجاد یک مدیریت منسجم در چرخه اطلاعات برای سازمان‌ها ضروری است.

ویژگی ها، امتیازات و کارایی های مرکز تبادل داده کشور

این طرح مرکز تبادل داده در مورد ویژگی ها و کارایی های این طرح گفت: مرکز تبادل داده‌ (Clearinghouse) سیستمی است که در آن می‌توان Metadata مربوط به داده‌های مکانی را جمع‌آوری کرد و در صورت نیاز به جستجوی داده‌های مورد نیاز پرداخت. متادیتا که به آن “فراداده” و “اَبَرداده” نیز گفته می شود به معنای اطلاعات توضیح دهنده در مورد اطلاعات و شناسنامه اطلاعات است، به زبان عامیانه، فراداده به مجموعه ای از اطلاعات و توضیحات که توصیف کننده یک داده خاص است می گویند مانند فرمت داده، مقیاس داده، موقعیت و مختصات جغرافیائی محدوده اطلاعات، تهیه کننده، سازمان تهیه کننده، تاریخ تهیه، میزان دقت اطلاعات، نرم افزار و روش تهیه اطلاعات، آدرس و مشخصات تهیه کننده اطلاعات، نوع سطح دسترسی و میزان امنیت اطلاعات.

با راه اندازی مرکز تبادل داده، متادیتای تمامی داده‌ها ( مکانی و غیر مکانی) اعم از داده‌های تولید ملی که از سوی سازمانی خاص و یا به واسطه اجرای یک پروژه تولید می‌شود، با رعایت امنیت اطلاعات و سطوح دسترسی، در این مرکز نگهداری شده و قابل جستجو می شوند.

ویژگی های ممتاز سیستم تبادل داده

شیرکوند ادامه داد: از ویژگی های ممتاز این سیستم، عدم وابستگی به لایسنس نرم افزار های تجاری خاص است به طوری که بانک اطلاعاتی و سیستم مدیریت وب این مرکز، از نوع متن باز بوده و به صورت کاملاً مستقل عمل می کند در نتیجه محدودیت نرم افزارهای های قفل شکسته در این سیستم وجود ندارد.

وی افزود: از دیگر ویژگی های بارز این سیستم می توان به چابکی و سرعت بسیار بالای آن اشاره کرد همچنین ابزارهای کاربردی متنوعی در این سیستم طراحی شده که انعطاف پذیری ویژه ای به آن می دهد.

بر اساس این گزارش، سیستم تبادل داده، دارای توانائی های متنوعی است که از میان آنها می توان به عدم استفاده از نرم افزار و بانک اطلاعاتی قفل شکسته، طراحی مبتنی بر استانداردهای OGC ، امکان مدیریت سیستم با استفاده از مرورگرهای متدوال صفحات وب، استفاده از سیستم های امنیت اطلاعات و لحاظ سطوح دسترسی کاربران، امکان تولید و مدیریت متادیتا براساس استانداردهای ISO در محیط وب،امکان تعریف محدوده پروژه ها و لحاظ آن در فرم شناسائی اطلاعات، امکان بارگزاری اطلاعات مختلف به فرمت های مختلف و برقراری لینک های مرتبط، امکان جستجوی اطلاعات و فراداده های مختلف با استفاده از تکنیک های پیشرفته جستجوی اطلاعات با لحاظ موقعیت مکانی مورد نظر کاربر،امکان گزارش گیری های مختلف مکانی و غیرمکانی،امکان ارسال سئوالات و پیشنهادها از سوی کاربران سیستم به مدیر سیستم،امکان انتخاب و بریدن محدوده ای از اطلاعات و انتخاب لایه های مورد نظر و ارسال آن با تکیه بر روش های مبتنی بر وبو امکان برقراری ارتباط با سیستم های Web-GISاشاره کرد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که مرکز تبادل داده، تمامی واحدهای سازمان ها و مدیریت های مختلف کشور را پوشش داده و در این سازمان ها قابلیت استفاده خواهد داشت.

چشم انداز مرکز تبادل داده   (Clearinghouse)

شیرکوند با بیان اینکه راه اندازی مرکز تبادل داده (Clearinghouse) باعث صرفه جوئی چشمگیری در امور فنی مهندسی مرتبط با اطلاعات مکانی، می شود یادآور شد: اطلاعات مکان محور اغلب در داخل سرویس های مختلف قرار گرفته اند و از امکانات و بودجه های سنگینی برخوردارند بنابراین مخاطبین (بالقوه) زیاد و مهمی که از فوائد مرکز تبادل داده اغلب بی اطلاع هستند وجود دارد پس در یک نتیجه گیری کلی می توان گفت این سیستم، طراحی و اجرای بسیاری از پروژه ها را تسهیل و در نهایت سبب تسریع در ایجاد زیرساختار اطلاعات مکانی ملّی (NSDI) می شود.

بر اساس این گزارش، مرکز تبادل داده (Clearinghouse)هم اکنون در آدرسwww.iraniansdi.ir  قابل استفاده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۵۷۲۹ بازدید