سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ EN

۵ میلیارد دلار در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب جذب می‌شود

دکتر هرمز قلاوند گفت: امسال برای تحقق برنامه های تولید نفت، باید ۵ میلیارد دلار در شرکت مناطق نفت خیز جنوب سرمایه گذاری شود.

دکتر هرمز قلاوند در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: در سال جاری شرکت مناطق نفتخیز جنوب ۳ میلیارد دلار از طریق شرکت ملی نفت و ۲ میلیارد دلار از طریق بانک ها و اوراق مشارکت سرمایه جذب می کند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از برنامه ریزی این شرکت برای تثبیت تولید روزانه دو میلیون ۹۹۰ هزار بشکه نفت خام از ۸۰ میدان نفتی تا پایان امسال خبر داد.

وی با بیان اینکه هم اکنون روزانه حدود دو میلیون ۹۸۵ هزار بشکه نفت خام در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تولید می شود، گفت: در شرایط کنونی این شرکت حداقل ظرفیت تولید روزانه سه میلیون بشکه نفت خام را دارد.

مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب تجربه بهره گیری از پمپ های درون چاهی در میدان ۱۰۳ ساله نفت مسجد سلیمان را برای افزایش تولید تحسین کرد و گفت: تاکنون استفاده از پمپ های درون چاهی در دو منطقه در مخازن نفتی اهواز و یک منطقه در میدان نفتی منصوری نتایج خوبی در بر داشته است.

وی با تاکید بر این که با استفاده از هر پمپ درون چاهی در مناطق نفت خیز جنوب، بیش از ۵۰۰ بشکه نفت به تولید کشور افزوده شده است، گفت: هم اکنون با توجه به عمر بالای مخازن نفتی همچون اهواز و بنگستان در جنوب کشور باید به سوی استفاده از این پمپ های درون چاهی برویم.

احتمال گسترش کاربرد پمپ های دورن چاهی در میدان های نفتی قدیمی

مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب از ارائه پیشنهاد برخی شرکت های داخلی برای نصب پمپ های درون چاهی روی برخی از میدان های نفتی با عمر کشور خبر داد و گفت: این پیشنهادها تحت بررسی بوده و تاکنون نهایی نشده است.

به گزارش شانا، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب هم اکنون راهبری ۸۰ میدان نفتی را در جنوب غرب کشور به عهده دارد که ۴۵ میدان بزرگ بیشترین سهم را در استخراج نفت دارند و حدود ۸۰ درصد نفت کشور از این میدان ها استخراج می شود.

این شرکت دارای پنج شرکت بهره برداری و چهار شرکت خدماتی فرعی است که وظیفه تثبیت و پایداری تولید و ازدیاد برداشت با رعایت اصول صیانتی از مخازن را به عهده دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۲۶۳۶۹ بازدید