سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ EN

قرارداد توسعه ۲ میدان نفتی مهم ایران در آستانه امضا

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران می گوید: قرارداد توسعه یک میدان نفتی مشترک در استان ایلام و نیز قرارداد توسعه فاز ۳ میدان نفتی دارخوین در قالب بیع متقابل هفته آینده منعقد می شود.

احمدقلعه بانی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران ضمن اعلام این خبر گفت:قرارداد توسعه میدان نفتی مشترک آذر که از میادین نفتی غرب ایران و مشترک با عراق است هفته آینده در قالب بیع متقابل منعقد خواهد شد.

وی افزود:همچنین قرارداد توسعه فاز ۳ توسعه میدان نفتی دارخوین به امضا خواهد رسید.

قلعه بانی تصریح کرد:این قراردادها در قالب بیع متقابل و با مشارکت کنسرسیومی ایرانی متشکل از شرکت های غیردولتی و بانک های ایرانی منعقد خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران یادآور شد:میدان نفتی آذر از میادین مشترک  ایران با عراق  است و بر اساس برنامه ریزی ها،تولید  روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت از این میدان هدفگذاری شده است که در مرحله تولید زودهنگام  که در همین قرارداد هم به آن اشاره شده است،طی مدت ۳۶ ماه به تولید ۳۰ هزار بشکه نفت از این میدان دست خواهیم یافت.

وی افزود:با آغاز توسعه این میدان یکی از میادین مشترک مهم ایران در غرب کشور توسعه خواهد یافت و علاوه بر آن اشتغالزایی و محرومیت زدایی از استان سرافراز ایلام هم با اجرایی شدن توسعه و تولید این میدان محقق خواهد شد.

قلعه بانی گفت:استفاده از توانمندی های داخلی و اتکا به نیروهای ایرانی از مهمترین شاخص های قرارداد توسعه میدان نفتی آذر است.

وی همچنین با اشاره به انعقاد قرارداد توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین تاکید کرد:این قرارداد نیز که هفته آینده همزمان با قرارداد توسعه میدان آذر به امضا خواهد رسید تکمیل کننده فازهای توسعه یافته میدان نفتی دارخوین خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد:با اجرای فاز سوم طرح توسعه میدان نفتی دارخوین روزانه ۷۱ هزار بشکه نفت علاوه بر تولید کنونی به میزان تولید این میدان افزوده خواهد شد.

قلعه بانی گفت:با توسعه میدان نفتی دارخوین ضمن ایجاد اشتغال پایدار و بهره برداری از ذخایر مهم هیدروکربنی کشور،توان تولید در منطقه غرب کارون به میزان چشمگیری ازتقا خواهد یافت و این منطقه به یکی از کانون های پراهمیت تولید نفت در کشور تبدیل خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۰۸۳۳۸ بازدید