سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

پنجاه ساله های صنعت نفت غربال می شوند

پنجاه ساله های صنعت نفت غربال می شوند/طرح جامع سلامت سالمندان در راه است

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت از اجرایی شدن طرح جامع سلامت سالمندان در سطح پژوهشکده سلامت صنعت نفت خبر داد و گفت: این طرح تمامی کارکنان شاغل بالای ۵۰ سال سازمان و خانواده های آنها را تحت پوشش خود قرار می دهد.

محمد جواد کیان؛ مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، هدف از اجرای طرح جامع سلامت سالمندان را پیشگیری، غربالگری و شناسایی بیماری سالمندان پیش از وقوع و ایجاد عوارض و مشکلات برگشت ناپذیر در بین سالمندان بالای ۵۰ سال سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت خواند و گفت: با اجرایی شدن این طرح غربالگری بیماران در سطحی بسیار گسترده و وسیع انجام می شود.

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت تصریح کرد: طرح جامع سلامت سالمندان با این وسعت عملکرد برای نخستین بار است که در کشور در سطح سیستم های سلامت اجرایی می شود.

کیان از انعقاد قرارداد با مرکز سالمندی سازمان بهزیستی و توان بخشی تهران خبر داد و گفت: در عملیاتی شدن طرح جامع سلامت سالمندان ضمن همکاری تمامی پزشکان و کادر درمانی در سراسر سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، متخصصان مرکز سالمندی سازمان بهزیستی نیز سازمان بهداشت و درمان را یاری خواهند داد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح جامع سلامت سالمندان می تواند سبب شناسایی بیماری های قشر سالمند شود گفت: میزان سن در این طرح ۵۰ سال در نظر گرفته شده است (این در حالی است که سن سالمندی را ۶۰ سال در نظر می گیرند) که بر اساس آن تمامی کارکنان، خانواده ها و بازنشستگان بالای ۵۰ سال را تحت پوشش قرار می دهد.

کیان توضیح داد: با اجرایی شدن این طرح پرسشنامه های بسیار علمی و دقیقی که بر اساس پروتکل های جهانی طراحی شده در اختیار افراد تحت پوشش قرار می گیرد؛ پس از بررسی پرسشنامه و شناسایی بیماری، پزشکان متخص طب سالمندان در کلینیک های مخصوص سالمندان افراد را تحت درمان قرار می دهند.

بر اساس این گزارش، پژوهشکده سلامت صنعت نفت از سه مرکز تحقیقاتی مستقل شامل مرکز تحقیقات سلامت خانواده، سلامت کار و محیط و فناوری اطلاعات و اقتصاد سلامت تشکیل شده که این مراکز با توجه به نیاز و چالش های موجود در حوزه سلامت صنعت نفت و با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های موجود سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در حوزه سلامت طراحی شده اند.

هر یک از مراکز تحقیقاتی، حداقل سه زیر گروه دارد، به عنوان مثال مرکز تحقیقات سلامت کار و محیط شامل زیر گروه هایی مثل بهداشت حرفه ای و محیط، طب کار و مدیریت حوادث و بحران ها است.

این گزارش می افزاید:مرکز تحقیقات سلامت خانواده نیز دارای پنج زیرگروه سلامت روان، سالمندان، سرطان ها، بیماری های عفونی و نو پدید و بیماری های مزمن غیر واگیر مثل بیماری های قلبی، دیابت و فشار خون است؛ مرکز تحقیقاتی فناوری اطلاعات و اقتصاد سلامت نیز از سه زیر گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، اقتصاد سلامت و فناوری اطلاعات و ارتباطات تشکیل شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۰۶۳۲۲ بازدید