سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

کنترل آلودگی زیست محیطی رودخانه شاوور

تولید از میادین نفتی جنوب ،بدون کمترین وقفه ادامه دارد/کنترل آلودگی زیست محیطی رودخانه شاوور

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب می گوید:تا ظهر جمعه بخش عمده حریق ناشی از انفجار در خط لوله نفتی قلعه نار به اهواز مهار شده است و تا ساعتی دیگر با تامین خاک و خاکریزی کامل،آتش ناشی از این حادثه به طور کامل خاموش خواهد شد.

هرمز قلاوند در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر افزود:این خط لوله که  نفت تولیدی قلعه نار را به تاسیسات اهواز منتقل می کند نیمه شب گذشته دچار سانحه شد و با تشکیل ستاد بحران از سحرگاه جمعه ،کار مهار آتش و کنترل آلودگی های نفتی این حادثه آغاز شد.

وی یادآور شد:این خط لوله ۲۰ اینچی؛ توان انتقال روزانه ۴۰ هزار بشکه را  دارد و جزو خطوط لوله شریانی و بزرگ ایران محسوب نمی شود و یک خط لوله انتقال نفت معمولی است.

قلاوند گفت:این خط لوله که روزانه ۴۰ هزار بشکه نفت را منتقل می کند،از شهر شاهور(شاوور) و از روی رودخانه شاهور عبور می کند و این در حالی است که بیش از ۳ دهه از عمر این خط لوله سپری شده است.

وی تاکید کرد:از ابتدای حضور عوامل اجرایی ،دستگاه های ویژه جمع آوری نفت از سطح آب در رودخانه شاهور نصب شد و بخش عمده ی آلودگی نفتی رودخانه شاهور تاکنون کنترل شده است.

مدیر عامل شرکت ملی نفت مناطق نفت خیز جنوب یادآور شد:در حالی که در سحرگاه جمعه ارتفاع آتش به ۴۰ متر می رسید وحادثه ،منطقه ای به مساحت ۳۰۰  متر در ۳۰۰ متر را دربر می گرفت؛بر اثر تلاش نیروهای فعال در مدیریت بحران و پرسنل شرکت ملی نفت، تا ظهر جمعه ارتفاع آتش به حدود ۵ متر و منطقه آتش به ۶۰ مترمربع  کاهش یافته است.

وی مهمترین چالش در مهار سریع آتش را باتلاقی بودن منطقه عنوان کرد و تصریح کرد:به دلیل مجاورت منطقه حادثه با رودخانه و باتلاقی بودن اراضی منطقه، امکان به کارگیری خودروهای سنگین مهارآتش بسیار سخت است .

وی افزود:عوامل اجرایی مهار کننده حادثه در تلاش هستند با ایجاد جاده دیگری در منطقه حداکثر تا عصر روز جمعه آتش این خط لوله را به طور کامل مهار کنند.

وی یادآور شد:در پی این حادثه شیرهای کنترل کننده نفت خروجی از تاسیسات بسته شده است تا از ادامه نشت نفت جلوگیری شود اما هیچ نوع توقفی در تولید نفت از میادین نفتی جنوب ایجاد نشده است .

قلاوند تاکید کرد: تولید نفت در مناطق نفت خیز جنوب ،همچنان با ظرفیت کامل ادامه دارد و نفت خروجی از چاهها به خطوط لوله دیگری منتقل شده است.

وی اذعان کرد:در کنار فعالیت برای مهار آتش و رفع آلودگی زیست محیطی اقدامات اجرایی برای تعمیر این خط لوله آغاز شده است و ساعتی قبل محموله لوله های فولادی انتقال نفت از اهواز به مقصد محل حادثه بارگیری شده است تا طی چند روز کار تعمیرات این خط لوله آغاز شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۵۵۳۸۱ بازدید