سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

عامل کاهش بهای نفت بحران‌های اقتصادی امریکا و اروپا

نماینده ایران در هئیت عامل اوپک با اشاره به بحران‌های اقتصادی امریکا و اروپا و تاثیر آن در کاهش بهای نفت، گفت: اگر روند کاهش قیمت های نفت ادامه یابد، وزیران نفت اوپک به رایزنی و مشورت خواهند پرداخت اما درباره اینکه نیاز به اجلاس فوق العاده اوپک خواهد بود یا خیر؟ هنوز زود است چون نوسان قیمت نفت طبیعت بازار است.

نماینده ایران در سازمان کشورهای صادر کنتنده نفت اوپک امروز (جمعه ۱۴ مرداد) در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان اینکه نگرانی های اقتصادی عامل اصلی کاهش قیمت نفت است، گفت: گزارش های منتشر شده از اوضاع اقتصادی قدرت های غربی نشان دهنده وجود بحران در این کشور ها است.

محمد علی خطیبی افزود: تجربه سال های اخیر نشان داده که مشکلات اقتصادی می تواند روی تقاضای جهانی نفت تاثیرگذار باشد و باید دید که آیا در هفته های آتی این بحران ادامه خواهد یافت یا نه و سپس می توان  به یک نتیجه گیری جامع رسید.

خطیبی تصریح کرد: کاهش قیمت نفت در چند روز نمی تواند ملاک تصمیم گیری و قضاوت برای آینده بازار باشد و زمانی میتوان اظهار نظر قطعی داشت که این روند تدوام داشته یاشد.

وی گفت: در چند سال گذشته شاهد بودیم که قیمت نفت تا ۳۳ دلار در هر بشکه هم رسید که با دخالت اوپک این قیمت ها به تدریج سیر صعودی خود را آغاز کرد و تجربه بحران های اقتصادی در سال های قبل اکنون هرگونه تصمیم گیری را با دقت و تدبیر بیشتری به همراه خواهد داشت.

به گزارش شانا، بهای هر بشکه نفت خام در پایان معاملات روز گذشته (پنج شنبه ۱۳ مرداد) بازار نیویورک با ۵ دلار و ۳۰ سنت کاهش، به ۸۶ دلار و ۶۳ سنت رسید.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال از نیویورک، نگرانی درباره به بن بست رسیدن اقتصادهای بزرگ جهان سبب شد بهای نفت با بیش از ۵ درصد سقوط، به پایین ترین حد خود در شش ماه گذشته برسد.

بهای نفت خام شیرین سبک پایه بورس نیویورک (دبلیو.تی.آی) برای تحویل در ماه سپتامبر با ۵ دلار و ۳۰ سنت کاهش، به ۸۶ دلار و ۶۳ سنت برای هر بشکه رسید.

در بازار آی.سی.یی لندن، بهای نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه سپتامبر، با ۵ دلار و ۹۸ سنت کاهش، در سطح ۱۰۷ دلار و ۲۵ سنت تثبیت شد.

افزایش ارزش دلار در آغاز معاملات روز گذشته سبب شد بهای نفت اندکی افزایش یابد اما سقوط همزمان بازارهای کالا در آمریکا به سرعت بهای نفت را پایین کشید.

میانگین شاخص بخش صنعت بازار سهام داو جونز آمریکا نیز با ۵۱۲٫۷۶ واحد افت، به پایین ترین حد خود در سال جاری میلادی رسید.

رسیدن تولید نفت خام عربستان به بالاترین حد خود از دهه ۱۹۸۰ میلادی تا کنون نیز از جمله عواملی است که سبب شده بهای نفت در سراشیبی سقوط بیافتد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۷۲۵۲ بازدید