سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

پیشرفت فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت:‌ احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سه فاز ۱۲۰ هزار بشکه‌ای جداگانه تعریف شده و فاز یک آن با پیشرفت ۴۴ درصدی در حال اجراست.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، حمیدرضا سیدجعفری با تاکید بر این که پیش بینی می شود این فاز تا دو سال آینده در سرویس عملیاتی قرار گیرد، افزود: با تکمیل و راه اندازی این سه فاز، افزون بر ۳۵ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده خواهد شد.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران افزود: شرکت ملی پالایش و پخش طبق ماده ۱۲۷ قانون برنامه پنجم توسعه با حمایت های لازم دو پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس و پالایشگاه پارس پتروفیلد را با مشارکت سهامداران موجود وارد چرخه تولید خواهد کرد.

سیدجعفری تصریح کرد: طراحی پایه و تفصیلی پالایشگاه پارس پتروفیلد شیراز نیز تمام شده و در حال مذاکره با شریک خارجی هستیم؛ امیدواریم با جلب نظر شریک خارجی تا پایان برنامه پنجم، این پالایشگاه احداث و راه اندازی شود.

وی با بیان این که با تکمیل و راه اندازی دو پالایشگاه یادشده، افزون بر ۴۷ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده خواهد شد، گفت: مجوزهای لازم برای صدور خوراک پنج پالایشگاه جدید صادر و رایزنی های لازم درباره طراحی و تامین منابع مالی آنها در حال انجام است.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران تاکید کرد: سهم شرکت ملی پالایش و پخش در احداث پالایشگاه های جدید ۲۰ درصد است و بقیه سرمایه موردنیاز از سوی سهامداران بخش خصوصی تامین می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۵۲۸۹ بازدید