سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ EN

برنامه راهبردی صنعت نفت تدوین می‌شود

مطالعه فاز صفر طرح راهبردی صنعت نفت تا آخر شهریور امسال انجام و فراخوان شروع به کار آن پس از شهریور ماه اعلام و برآورد می شود این برنامه در مدت یک تا یک و نیم سال تدوین شود.

به گزارش خبرنگار شانا، رئیس پژوهشکده اقتصاد انرژی موسسه مطالعات بین المللی انرژی امروز (چهارشنبه ۱۲ مرداد) گفت: برنامه راهبرد صنعت نفت، با توجه به نقش محوری این صنعت در حرکت توسعه ای کشور در موسسه مطالعات در حال تدوین است و فراخوان عمومی برای اجرای این پروژه اعلام و تعدادی از دانشگاه ها از جمله دانشگاه امام صادق، امیرکبیر و تهران و محققان، پیش طرح خود را برای اجرای آن پیشنهاد داده اند و هم اکنون در مرحله انتخاب پژوهشگران پروژه هستیم.

دکتر محمد حسین مهدوی درباره فعالیت های انجام شده برای اجرای مرحله صفر تدوین راهبرد صنعت نفت گفت: در این مرحله تجربه های کشور و دیگر کشورها در صنعت نفت و پیوندهای این صنعت با سایر صنایع بررسی و مدل پیش بینی شده با توجه به برنامه ها و چشم اندازها  طراحی می شود.

وی اجرای طرح بررسی موانع صادرات بخش پایین دستی به ویژه صنعت پتروشیمی را از دیگر طرح های در دست اجرای پژوهشکده اقتصاد انرژی اعلام و تصریح کرد: با توجه به افزایش تولید گازهای گلخانه ای و گرم شدن زمین، هم اکنون برای کشورهای مختلف، سهمیه متفاوتی در زمینه تولید گاز CO2 و کربن در نظر گرفته شده است.

مهدوی تصریح کرد: با توجه به سهم کربن و گاز CO2 در تولید محصولات پتروشیمی، ممکن است در آینده موانعی در زمینه صادرات محصولات این صنعت پیش آید و بنا بر ضرورت، بررسی موانع صادرات در بخش پایین دستی  در دست مطالعه است.

وی از تدوین طرح جامع توسعه مدیریت فرآیند سرمایه گذاری در صنعت نفت در این پژوهشکده خبر داد و گفت: در این طرح، موانع سرمایه گذاری در صنعت نفت و تجربه کشورهای همسایه در زمینه سرمایه گذاری در این صنعت، میزان سرمایه گذاری انجام شده در کشور و نقد برخی روش های سرمایه گذاری انجام می شود تا بهترین راهکارها برای تامین سرمایه مورد نیاز در صنعت نفت برای گسترش پروژه ها انتخاب شود.

مهدوی مطالعه روش های قیمت گذاری گاز در قراردادهای بین المللی را از دیگر طرح های در دست مطالعه این پژوهشکده برشمرد و گفت: با تدوین این طرح، فرمول بهینه قیمت گذاری گاز در قراردادهای بین المللی تعیین می شود و در صورتی که کشورهای دیگر نیز تمایل داشته باشند، می توانند از این فرمول استفاده کنند.

رئیس پژوهشکده اقتصاد انرژی موسسه مطالعات بین المللی انرژی با بیان این که پروژه های این پژوهشکده در دو بخش بنیادی و کاربردی تقسیم می شود، افزود: در بخش مطالعات بنیادی منابع و دانش های جدید معرفی و بر اساس آمار و اطلاعات گردآوری شده طرح های کاربردی و توسعه ای در این پژوهشکده اجرا می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۲۱ طرح راهبردی در موسسه مطالعات بین المللی انرژی برای اجرا در وزارت نفت تعریف شده است، افزود: پنج طرح از این طرح ها به پژوهشکده اقتصاد انرژی برای انجام مطالعات فاز صفر واگذار شده است که در این مرحله از مطالعه ساختار مناسب برای اجرای پروژه، هزینه های لازم، برنامه زمان بندی، تقاضا برای پیش طرح (پروپوزال) انجام و پس از آن طرح ها برای اجرا فراخوان عمومی می شود تا از همه توانمندی پژوهشگران کشور برای اجرای آنها استفاده شود.

رئیس پژوهشکده اقتصاد انرژی موسسه مطالعات بین المللی انرژی، تدوین طرح بازار گاز اروپا و راهبردهای ایران، بررسی تاثیر توسعه میدان های نفتی عراق بر بازار نفت و اوپک، بررسی آثار نوسان های ارزش دلار بر کشورهای عضو اوپک را از طرح های اجرا شده این پژوهشکده در سال گذشته اعلام کرد.

مهدوی افزود: مدل سازی برای پیش بینی قیمت جهانی نفت، مقایسه تطبیقی سیاست های کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با تاکید بر فرصت های بازار کربن در پیمان کیوتو و تدوین دانش نامه انرژی از دیگر طرح های در دست اجرای این پژوهشکده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۶۳۰۰ بازدید