سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

پایان طرح مطالعاتی مدیریت پسماند در شرکت نفت و گاز آغاجاری

طرح مطالعات مدیریت پسماندهای صنعتی در شرکت بهره برداری نفت وگاز آغاجاری با هدف حفظ محیط زیست و کاهش اثرات پسماندها در تمامی واحد های عملیاتی، صنعتی و غیر صنعتی انجام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، خداداد طیبی؛ رئیس اداره خدمات عملیات شرکت بهره برداری نفت وگاز آغاجاری با اعلام این خبر گفت: در صورت دریافت مجوز های مالی، در نظر است این طرح برای نخستین بار در این شرکت اجرا شود.

طیبی افزود: پسماند محصول جانبی واحد های صنعتی نفت و گاز است که در صنعت نفت بسته به میزان فعالیت، نوع تکنولوژی و مواد اولیه مورد استفاده، مقادیر قابل توجهی از آن تولید می شود.

وی اظهار داشت: مدیریت پسماندها از نقطه نظر زیست محیطی و کاهش آلایندگی بسیار حائز اهمیت بوده و از ارزش اقتصادی بالای برخوردار می باشند از این رو شرکت بهره برداری نفت وگاز آغاجاری در راستای اهداف پیش گفته اقدام به انجام پروژه بزرگ طرح مطالعات مدیریت پسماند واحد های عملیاتی و خدماتی خود نمود که با همکاری یک شرکت مهندسی مشاور به اتمام رسید.

طیبی گفت: این طرح مطالعاتی با هدف اجرایی شدن قوانین و رعایت استاندارد های زیست محیطی در دو بخش اجرا شد که بخش نخست آن شامل شناسایی و ارزیابی وضعیت موجود، بررسی کمی و کیفی و طبقه بندی انواع پسماند های تولیدی و نحوه مدیریت و دفع فعلی پسماندها است.

وی افزود: بخش دوم این طرح با عنوان ارائه طرح های اجرایی کمینه سازی، حمل، تفکیک، جداسازی، دفع نهائی، راهکارهای تفضیلی و دستور العمل های اجرایی و مستند سازی هر یک از مراحل در سیستم مدیریت پسماند اجرا شده است.

رئیس اداره خدمات عملیات شرکت بهره برداری نفت وگاز آغاجاری درباره روش انجام این طرح مطالعاتی توضیح داد: ابتدا بر اساس اهداف تعیین شده پرسشنامه تخصصی از تولید پسماند برای هر یک از واحد های عملیاتی و کارگاه ها تهیه شد و پس از نهایی شدن پرسشنامه ها، توسط کارشناسان این اداره و کارشناسان مهندسی مشاور از واحدهای عملیاتی، صنعتی و خدماتی بازدید به عمل آمد.

وی ادامه داد: پس از مشاهدات میدانی از کمیت و مقدار تولید پسماند و دسته بندی داده های موجود و مواد زاید خطرناک بر اساس قوانین و استاندارد های زیست محیطی و تعیین کد خطر و انواع روش های استاندارد حمل و نقل، تفکیک و جداسازی ، برچسب گذاری و اقدامات ایمنی و زیست محیطی مواد زائد، راهکار های مختلف کمینه سازی پسماند ها، بازیافت، کمپوست کردن، دفن ایمن و مهندسی و دفع نهایی پسماندها ارائه شده است.

طیبی با بیان این که این طرح تمام واحد های عملیاتی، خدماتی و غیر صنعتی را در بر گرفته است، خاطر نشان کرد: در صورت اجرایی شدن طرح مدیریت پسماند واحدهای عملیاتی و عملی شدن مراحل بازیافت، ضمن حفظ محیط زیست و ایجاد فرصت های شغلی می توان آن را به پسماند منازل و زباله های خانگی گسترش داد.

شرکت بهره برداری نفت وگاز آعاجاری یکی از شرکت های تابع شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است که روز افزون بر ۶۳۰ هزار بشکه نفت تولید می کند

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۳۰۳۵۸ بازدید