سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

افزایش تولید بنزین کشور به مرز ۷۰ میلیون لیتر

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از افزایش تولید بنزین کشور تا مرز ۷۰ میلیون لیتر در روز تا پایان سال جاری خبر داد.

مهندس علیرضا ضیغمی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۷ طرح توسعه و ساخت پالایشگاه‌های جدید نفت در دستور کار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران قرار دارد، گفت: حال حاضر ظرفیت تولید بنزین در کشور بیش از ۴۵ میلیون لیتر در روز است.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی شده تا پایان سال ظرفیت تولید این فرآورده استراتژیک حدود ۲۴ میلیون بشکه افزایش پیدا کند، افزود: درحالی تولید بنزین کشور تا پایان سال به مرز ۷۰ میلیون لیتر خواهد رسید که میانگین مصرف بنزین در سال ۱۳۹۰ حدود ۵۴ میلیون لیتر برآورد شده است.

مهندس ضیغمی با تاکید بر این که ذخایر بنزین کشور در حد مطلوبی قرار دارد، تصریح کرد: در شرایط کنونی روزانه نیاز به سه تا چهارمیلیون لیتر بنزین سوپر برای مخلوط کردن با بنزین معمولی داریم تا بتوانیم اکتان بنزین‌های معمولی که در پالایشگاه‌ها تولید می‌شود را افزایش دهیم.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت ۲۴ میلیون لیتری تولید بنزین در کشور پس از اجرای طرح‌های بنزین‌سازی و بهینه‌سازی پالایشگاه‌های موجود، تشریح کرد: این افزایش تولید در هفت پالایشگاه کشور محقق خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه به‌جز دو پالایشگاه شیراز و کرمانشاه، شاهد اجرای طرح توسعه و بهینه‌سازی پالایشگاه‌ها به‌منظور افزایش ظرفیت تولید بنزین در داخل کشور خواهیم بود، خاطرنشان کرد: با اجرای طرح‌ها افزایش ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه آبادان ۳٫۹ میلیون لیتر در روز، در پالایشگاه شهید تندگویان ۱٫۸ میلیون لیتر در روز، در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند ۱۱٫۲ میلیون لیتر در روز، در پالایشگاه بندر عباس ۲٫۵ میلیون لیتر در روز، در پالایشگاه لاوان ۱٫۹ میلیون لیتر در روز، در پالایشگاه تبریز ۰٫۹ میلیون لیتر در روز و در پالایشگاه اصفهان ۱٫۸ میلیون لیتر در روز خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت، در این رابطه مهندس ضیغمی پیش‌تر گفته بود که با توجه به افزایش ظرفیت تولید بنزین کشور به میزان روزانه حدود ۷۰ میلیون لیتر در پایان سال و کاهش مصرف این فرآورده به حدود ۵۴ میلیون لیتر در روز، امکان صادرات بنزین ایجاد شده است.

وی از برنامه صادرات بنزین پایه به میزان متوسط ۲٫۶ میلیون لیتر در روز در سال جاری خبر داده و افزوده بود که مجوز صادرات یک میلیارد لیتری بنزین معمولی و دیگر فرآورده‌ها در سال جاری، به این شرکت داده شده است.

براساس این گزارش، رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز جمعه در بهمن سال گذشته، ضمن اظهار خشنودی از اقدامات وزارت نفت در خودکفایی کشور در تولید بنزین، دستور صادرات بنزین را به وزارت نفت ابلاغ کردند که به‌دنبال آن در دیدارهایی جداگانه با کشورهای همسایه نیاز آنها به فرآورده‌های نفتی ازجمله بنزین بررسی و موضوع صادرات بنزین ایران کلید خورد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۰۰۲۸۳ بازدید