سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

وزیر اقتصاد، بدهی نفتی چین به ایران را رد کرد/

وزیر اقتصاد، بدهی نفتی چین به ایران را رد کرد/ هند در مقابله با تحریم های فراقطعنامه ای محکم تر برخورد کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، هرگونه خبری مبنی بر بدهی نفتی چین به ایران را تکذیب کرد و با اشاره به روند رضایتبخش مذاکرات بانک های مرکزی ایران و هند در ارتباط با حل مشکل انتقال بدهی کشورمان، گفت: بهتر است هند در مقابله با تحریم های فراقطعنامه ای محکم تر برخورد کند.

سیدشمس الدین حسینی؛ وزیر امور واقتصادی و دارایی در حاشیه همایش “ارائه دستاوردهای جذب سرمایه گذاری خارجی جهان در سال ۱۳۸۹″، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: هند، ایران را به عنوان یکی از پایدارترین منابع تامین کننده انرژی خود مد نظر دارد و ایران نیز به رغم تاکید همیشگی خود بر استقلال روابط ۲ جانبه اش با هند، اما تمام منافع خود را با این کشور گره نزده است و با جدیت، موضوع انتقال بدهی های خود را پیگیری می کند.

حسینی با بیان اینکه ایران و هند تاکنون در هیچ یک از مناسبات اقتصادی خود دچار مشکل نشده اند، ادامه داد: در حال حاضر دولت هند نیز بر رفع مشکل انتقال بدهی های خود به ایران تاکید دارد و ما انتظار داریم این کشور، منافع ۲ جانبه را در مناسبات خود بر هر چیز دیگری مقدم شمارد.

وی، آخرین رقم اعلام شده از بدهی هند به ایران را مطابق اعلام بانک مرکزی، حدود پنج میلیارد دلار عنوان و تصریح کرد: حجم مراودات ایران و هند بیش از این هاست اما این رقم با توجه به میزان واردات و صادرات محصولات و ارز بین دو کشور اعلام شده است چراکه ایران و هند از سال ها قبل، معاملات پایاپای را در دستور کار قرار داده اند و بر مبنای آن عمل می کنند.

به گفته این مقام مسئول، برخی ها سعی دارند با ایجاد تنش در روابط ایران وهند، منافع خود را پیش برند که نباید نسبت به این شیطنت ها نیز غافل بود.

حسینی در پایان با اشاره به جدیت شرکت ملی نفت ایران در پیگیری مشکل انتقال بدهی های هند به کشورمان، خاطرنشان کرد: دولت ایران در برابر این تاخیر به وجود آمده، سکوت نکرده است و در حال بررسی راهکارهای مقتضی جهت رفع این مساله است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۳۳۴۳۴ بازدید