سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

امنیت خاورمیانه با قراردادهای جدید نفتی افزایش می‌یابد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هرگونه گسترش همکاری های منطقه ای در بخش انرژی به امنیت منطقه کمک خواهد کرد.

رامین مهمانپرست امروز (سه شنبه ۴ مرداد) در نشست هفتگی با خبرنگاران داخلی و خارجی درباره انعقاد تفاهمنامه صادرات گاز ایران به عراق، سوریه و تاثیر آن بر امنیت انرژی در خاورمیانه به خبرنگار شانا گفت: قراردادهای نفت و گاز با کشورهای منطقه به توسعه روابط و همکاری های گسترده بیشتر منجر خواهد شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود:  بایدبه سمتی برویم تا منطقه از تنش ها دور و همکاری های اقتصادی تقویت شود.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه درباره فعالیت های اکتشاف و تولید نفت و گاز از سوی کشورهای حاشیه دریای خزر گفت: تا زمانی که این فعالیت ها در محدوده سرزمینی کشورهای حاشیه این در یا باشد، مشکلی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: هرنوع فعالیتی در این دریا که نیازمند توافق پنج کشور باشد، باید با اجماع همسایگان ما در این دریا حاصل شود و در چارچوب رژیم حقوقی در یای خزر باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره صادرات گاز ایران به اروپا از طیق سوریه و دریای مدیترانه نیز گفت: بررسی راه های صادرات گاز موضوع جدیدی نیست و کشورهای صادر کننده گاز تلاش می کنند گاز تولیدی خود را از مسیرهای صادراتی متنوع صادر و بهترین مسیر را انتخاب کنند.

وی ادامه داد: مسیر عراق ، سوریه و مدیترانه مسیری مناسب خواهد بود و این موضوع، هیچ تاثیری بر روابط خوب ایران با کشور ترکیه نخواهد داشت وایران روابط اقتصادی خوبی با این کشور دارد.

رامین مهمانپرست درباره انتشار خبرهایی در مورد فروش نفت عربستان به برخی مشتریان سنتی نفت ایران گفت: کشورهای عضو اوپک با تعهد به سقف تولید خود و رعایت آن می توانند سهم موثری در بازار های جهانی داشته باشند.

وی تصریح کرد: باید همواره منافع تولید کنندگان نفت اوپک و نیز مصرف کنندگان نفت مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۲۸۳۱۷ بازدید