سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

جشن تولید زودهنگام از فاز ۱۲ پارس جنوبی در مهر ماه سال آینده

مهندس محمد جواد شمس با بیان اینکه فاز ۱۲ میدان گازی هم اکنون درمجموع بیش از ۵۴٫۵ درصد پیشرفت دارد، گفت: بر اساس برنامه ریزی، این فاز مهر سال آینده به تولید اولیه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت پتروپارس در گفت و گو با خبرنگار شانا، از پیشرفت ۳۷ درصدی بخش خشکی فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی خبر داد و گفت: هم اکنون این فاز در بخش حفاری با پیشرفت ۶۰ درصدی رو به رو است.

وی گفت: تا کنون در فاز ۱۲ بیش از سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده که با مصوبه جدید کارگروه نفت، این رقم به ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار افزایش می یابد که باید تا مهر ماه سال ۹۱ جذب شود.

مهندس شمس با اشاره به وجود دو دکل حفاری این شرکت در فاز ۱۲ پارس جنوبی گفت: تا یک ماه آینده حفاری یکی از سه سکوی این فاز به اتمام می رسد.

به گزارش شانا، توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی، بزرگ ترین پروژه در دست اجرای شرکت پتروپارس است. این پروژه که ظرفیت تولید آن معادل ۳ فاز پارس جنوبی است، هم اکنون در مجموع ۴۵ درصد پیشرفت دارد که تا پایان امسال این میزان به ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

پیش بینی می شود گاز فاز ۱۲ پارس جنوبی پایان سال آینده از دریا به خشکی ارسال شود، در همین حال بخش خشکی نیز برای دریافت این گاز باید آمادگی داشته باشد؛ از این رو به نظر می رسد ظرف ۱۵ ماه آینده اولین تولید از فاز ۱۲ انجام شود.

طرح توسعه فاز ۱۲ با هدف تولید روزانه ۷۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی، تولید روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۷۵۰ تن گوگرد در سایت دوم منطقه ویژه پارس در دست اجراست.

 

هم اکنون عملیات اتصال خط لوله های گاز فاز ۱۲ به سکوهای دریایی و پالایشگاه باقی مانده است که در مجموع حدود ۹ درصد از کل عملیات احداث خطوط لوله را شامل می شود.

عملیات لوله گذاری خط لوله A فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی به طول ۱۴۹ کیلومتر و خط لوله B آن به طول ۱۴۰ کیلومتر و خط لوله C این فاز به طول ۱۵۰ کیلومتر با پیشرفت ۹۱ درصدی به پایان رسیده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۱۷۲۷۶ بازدید