سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

ایران مشکلی برای تامین گاز مورد نیاز اروپا ندارد

سرپرست وزارت نفت با بیان اینکه مشکلی در تامین گاز مورد نیاز اروپا نداریم، گفت: درحال حاضر نیز چندین سرمایه‌گذار اروپایی برای سرمایه‌گذاری و بازاریابی گاز ایران در اروپا اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس محمد علی‌آبادی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به عراق و سوریه که امروز (دوشنبه – ۳ مرداد) انجام شد، افزود: ایران قصد دارد روابط خود را با کشورهای جهان به‌خصوص کشورهای همسایه و برادر افزایش دهد.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به جز رژیم اشغالگر قدس آمادگی همکاریهای نفتی و گازی با تمامی کشورهای جهان را دارد، خاطرنشان کرد: ایران به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر گازی جهان می تواند انرژی مورد نیاز عراق و سوریه را تامین کند.

مهندس علی‌آبادی نفت با بیان اینکه پیشنهاد ساخت خط لوله مشترک گاز ایران، عراق و سوریه برای نخستین بار توسط وزارت نفت ایران مطرح شده است، یادآور شد: قرار است پس از امضای تفاهمنامه امروز، یک کمیته مشترک راهبردی با مشارکت مدیران و کارشناسان هر سه کشور به منظور سرمایه گذاری در ساخت و بهره برداری از این خط لوله ۵ هزار کیلومتری تشکیل شود.

وی با بیان اینکه سیاست فعلی ایران توسعه همکاریهای دو و سه جانبه در بخشهای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی با عراق و سوریه است، توضیح داد: این سه کشور اسلامی در یک منطقه حساس و استراتژیک عرض خاورمیانه قرار گرفته‌اند و باید با استفاده از ذخایر و امکانات نفت و گاز خود، روابط سه جانبه را توسعه دهند.

سرپرست وزارت نفت با اشاره به مصرف روزانه بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی توسط کشورهای اروپایی، تبیین کرد: ساخت خط لوله مشترک گاز بین سه کشور علاوه بر دستاوردهای اقتصادی از مزیت‌های متعدد سیاسی، اجتماعی و امنیتی هم برخوردار است و می‌تواند در ادامه مسیر، گاز مورد نیاز کشورهای اروپایی را نیز تامین کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۳۵۲۸۲ بازدید