سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

اعلام آمادگی ایران برای تامین گاز دیگر کشورهای در مسیر خط لوله

سرپرست وزارت نفت با اشاره به اعلام نیاز کشورهای خاورمیانه به گاز ایران، گفت: ایران آمادگی دارد تا علاوه برتامین گاز کشورهای عراق و سوریه، گاز مورد نیاز کشورهایی را که در مسیر این خط لوله قرار دارند را نیز تامین کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس علی‌آبادی در مراسم امضای تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به عراق و سوریه که امروز (دوشنبه – ۳ مرداد) انجام شد، با اظهار امیدواری از افزایش روابط سه کشور گفت: این سه کشور درمنطقه‌ای واقع شده‌اند که از ذخایر فراوانی برخوردار است و بهره‌گیری ازمواهب الهی و خدادادی انرژی وظیفه ما است تا بتوانیم سطح رفاه مردم منطقه را ارتقاء دهیم .

وی با بیان اینکه ساخت خط لوله صادرات گاز به عراق و سوریه در دیدارهایی در ماه‌های گذشته مطرح شد، خاطر نشان کرد: کشورهای عراق و سوریه هم‌اکنون مجوزهای لازم برای ترانزیت گاز ایران به لبنان، دریای مدیترانه و اروپا را به ایران داده‌اند.

مهندس علی آبادی با تاکید بر اینکه بعد از امضای  این تفاهم‌نامه، توسط یک تیم مشترک، تا یک ماه آینده کار کارشناسی، فنی و اقتصادی روی جزئیات مربوط به مسیر خط لوله، فاینانسور ( سرمایه‌گذار) و مسائل فنی صورت خواهد گرفت، افزود: بر اساس توافقات صورت گرفته بین سه کشور، یک شرکت بین‌المللی ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به عراق و سوریه را به عهده می‌گیرد؛ همچنین کشورها قرار است بخشی از نیاز گاز خود را از طریق این خط لوله تامین کنند.

بر اساس این گزارش، در این مراسم سفیان العلاو وزیر نفت و منابع معدنی سوریه نیز امضای تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به عراق و سوریه را یکی از بزرگترین پروژه‌های تاریخ روابط بین سه کشور خواند و اظهار کرد: امروز در بازدید از فازهای پارس جنوبی، مشاهده شد که ایران چگونه قرار است این ثروت ملی خود را به همسایگان خود صادر کند.

وی با بیان اینکه دریافت گاز از ایران برای سوریه یک رویا است، خاطر نشان کرد: امروز خوشبختانه این رویا با امضای تفاهم نامه گاز میان سه کشور به حقیقت پیوسته است .

وزیر نفت و منابع معدنی سوریه با اشاره به اینکه گاز ایران می‌تواند تاثیر زیادی بر اقتصاد کشور ما داشته باشد، تصریح کرد: ضمن آنکه خط ترانزیت گاز ایران  به کشور سوریه، موجب ارتقاء سرمایه‌گذاری‌های بیشماری در این کشور خواهد شد. ملت سوریه بی‌صبرانه منتظر توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی با ایران هستند .

العلاو خط لوله صادرات گاز از طریق عراق به سوریه را تکمیل کننده خط لوله گاز عربی که از مصر منشاء می‌گیرد دانست و گفت: ادامه این خط لوله برای هر سه کشور سودمند خواهد بود و ما آرزو می‌کنیم ایران برای ساخت این خط لوله با جدیت تمام، کار را آغاز کند.

در ادامه این مراسم عبدالکریم لعیبی وزیر نفت عراق نیز امضاء این تفاهم‌نامه را یکی از بزرگترین اتفاقات تاریخ روابط سه کشور دانست و تبیین کرد: این پروژه می‌تواند علاوه بر تامین انرژی سه کشور، تاثیر زیادی بر تامین انرژی سایر کشورهای جهان داشته باشد.

وی این روز را یک روز تاریخی برای سه کشور خواند و افزود: این خط لوله می‌تواند شریان حیاتی انرژی جهان باشد که از طریق عراق، گاز به کشورهای لبنان، اردن، مصر، ترکیه و اروپا ارسال شود.

لعیبی امضاء تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به عراق و سوریه را الگوی مثال زدنی در زمینه همکاری کشورهای منطقه اعلام کرد و با بیان اینکه هم‌اکنون روابط ایران و عراق در زمینه اقتصادی رشد یافته است، ادامه داد: در سال های گذشته قراردادهای زیادی با شرکت‌های ایرانی در زمینه صادرات گاز و تجهیز نیروگاه‌های برق امضا شده است و ما هم‌اکنون نیز از این شرکت‌ها دعوت می‌کنیم، برای همکاری‌های بیشتردر زمینه‌های مختلف به عراق سفر کنند .

وی در پایان تاکید کرد: درحال حاضر عراق کشور مستقلی است که تحریم‌های کشورهای غربی نمی‌تواند هیچ‌گونه تاثیری بر روابط ما با ایران داشته باشد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۳۳۳۰۹ بازدید