سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

عراق خواستار واردات گاز ایران در کوتاه‌مدت و بلندمدت است

وزیر نفت عراق ضمن تاکید بر اینکه ساخت خط لوله صادرات گاز ایران، عراق و سوریه می‌توان تامین کننده نیاز این کشور در بلند مدت باشد، از مذاکرات درحال انجام برای واردات گاز از ایران در کوتاه مدت خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، عبدالکریم لعیبی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به عراق و سوریه که امروز (دوشنبه – ۳ مرداد) انجام شد، افزود: برنامه‌ریزی شده به صورت متوسط روزانه ۸۰۰ هزار متر مکعب گاز طبیعی از ایران برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های عراق وارد کنیم.

وی همچنین به طرحی به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار برای ایجاد زیرساخت‌های گازرسانی به شهرهای بغداد و اطراف آن خبر داد و گفت: ساخت خط لوله ایران، سوریه و عراق نه‌تنها موجب برطرف شدن نیاز گازی عراق و سوریه خواهد شد، بلکه موجبات تحکیم روابط سه جانبه را ایجاد خواهد کرد.

وزیر نفت عراق در پایان ایران و عراق را دو کشور دوست و همسایه برشمرد که از ظرفیتهای بالقوه‌ای در بازار جهانی نفت و گاز برخوردار هستند.

براساس این گزارش، تفاهم‌نامه سه جانبه صادرات گاز ایران به اروپا از مسیر عراق و سوریه با حضور وزیران نفت سه کشور صبح امروز در عسلویه امضا شد و قرار است این تفاهم‌نامه ۱۰ میلیارد دلاری تا پایان امسال تبدیل به قرارداد شود.

به‌این منظور طول خط لوله حدود پنج هزار کیلومتر برآورد شده که قرار است خط لوله‌ای از پارس جنوبی به طول ۷۵۰ کیلومتر تا مرز ایلام کشیده و از این طریق گاز ایران از پارس‌جنوبی به عراق سپس به سوریه، لبنان و دریای مدیترانه و در نهایت اروپا صادر شود.

ظرفیت این خط لوله برای انتقال ۱۱۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد بود که دو تا سه فاز پارس‌جنوبی تامین‌کننده گاز آن است؛ درحال حاضر چندین شرکت فاینانسور اروپایی خواهان مشارکت در این قرارداد که هستند که قرار است عملیات ساخت خط لوله به صورت قرارداد B.O.O (ساخت، تملک، بهره‌برداری) یا B.O.T (ساخت، بهره‌برداری، واگذاری) به فاینانسور واگذار شود.

در این زمینه تا افق ۲۰۲۰ میلادی، نیاز عراق روزانه به گاز طبیعی روزانه  ۱۰ تا ۱۵ میلیون متر مکعب، سوریه ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب و لبنان بین پنج تا هفت میلیون متر مکعب برآورد شده است؛ پیش‌بینی سه کشور برای بهره‌برداری از این خط لوله جدید صادراتی، سال ۲۰۱۴ میلادی بوده است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۲۹۳۰۱ بازدید