سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

هند ریسک انتخاب جایگزین برای نفت ایران را نخواهد کرد

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ایران تأمین کننده مطمئنی برای هند در نفت خام مورد نیاز این کشور است، گفت: بعید است که هند این ریسک را بپذیرد که برای مدت کوتاهی به خاطر فضای ملتهب منطقه ای برای تأمین نفت خود سراغ کشور دیگری برود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، اسدالله قروه خانی الوستانی؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکلات مالی پیش آمده در قبال صادرات نفت ایران به هند، گفت: این مشکل را فرصت طلبی یا به عبارتی سوءاستفاده هند از شرایط می دانم.

وی افزود: هند مشتری دائمی ما بوده و سالهای طولانی با هند مراوداتی در خرید نفت و برخی از تجهیزات و تولیدات داشته ایم و تاکنون اختلافی وجود نداشته است و معتقدم هند نمی بایست در این زمان به این شکل عمل می کرد.

این عضو کمیسیون انرژی با بیان اینکه تنها مشتری نفت ما هند نیست و به کشورهای متعددی نفت صادر می کنیم، اذعان داشت: اگر مسئله وجود تحریم ها باشد که برای تمامی کشورهای مشتری ما این مسئله یکسان است و تنها هند با این شرایط روبرو نیست.

قروه خانی الوستانی با تاکید بر اینکه اکنون مراوداتمان با هند برقرار است، تصریح کرد: هند نمی بایست به بهانه تحریم ها و تعطیلی مراودات بانکی از پرداخت وجوه نفت خریداری شده خودداری کند. این را به عنوان سوء استفاده و فرصت طلبی می دانیم و به طور حتم این مسئله نمی تواند دوام داشته باشد و اگر هند بر ادامه این روند اصرار داشته باشد، قطعا نظام جمهوری اسلامی در ارتباط با نفت صادراتی تجدید نظر خواهد کرد و اینگونه نیست که همچنان صادرات ادامه یابد و هند نیز تحت عناوین مختلف از پرداخت وجوه امتناع کند.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس هشتم خاطر نشان کرد: پیش بینی ما بر این است که مسئولین حکومت هند معقولانه تر فکر خواهند کرد و این موضوع را حل خواهند کرد.

این عضو کمیسیون انرژی در پاسخ به اینکه “آیا امکان این وجود دارد با تلاش هایی که عربستان برای جلب نظر مشتریان نفت ایران دارد، هند به سمت عربستان جلب شود”، اظهار داشت: یک موقع نگاه، نگاهی کوتاه مدت است که در آن این مسئله محتمل است، اما برای کشوری که از نظر ذخایر نفتی که تاکنون مکتوب شده است، عنوان سومین دارنده ذخایر نفتی را دارد

قره خانی الوستانی ادامه داد: بدون در نظر گرفتن ذخایری که مکتوب نشده اند و دومین ذخایر گازی دنیا را دارد و در موقعیت سوق الجیشی خاصی قرار دارد و تجربه ای ۱۰۰ ساله ای در صنعت نفت دارد و تاکنون هم ثبات در تصمیمات را داشته است.

 

نماینده علی آباد کتول گفت: بعید است که هند با این شرایط ایران، این ریسک را بپذیرد که برای مدت کوتاهی به خاطر فضای ملتهب منطقه ای بخواهند برای تأمین نفت خود سراغ کشور دیگری برود، این امر کاملا بعید است و آنها نیز قطعا این قدر دقت و خردمندی را دارند که با نگاه به آینده دور به سمت عربستان یا کشوری دیگر نروند.

وی افزود: فکر می کنم مسئولین کشور هند نیز خردمندانه تر فکر خواهند کرد و دیون خود را پرداخت می کننند تا این صادرات استمرار داشته باشد، اما اگر به جایی برسیم که ببینیم از مسائل موجود سیاسی سوء استفاده می شود، قطعاً ایران با قاطعیت برخورد خواهد کرد و ملاحظات و مماشاتی را نخواهد داشت.

یاد آور می شود، در جلسه عصر امروز کمیسیون انرژی، موضوع مطالبات ایران از هندوستان بابت فروش نفت خام مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۱۹۲۶۸ بازدید