سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

توان صادرات گاز ایران تا سه سال آینده به ۲۵۰ میلیون متر مکعب می رسد

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: ایران دو تا سه سال آینده توانایی صادرات روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز را خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به عسلویه، صبح امروز (دوشنبه ۳ مرداد) مهندس جواد اوجی در مراسم امضای تفاهم نامه سه جانبه صادرات گاز ایران به عراق و سوریه با بیان این که تا کنون ۳۷ میلیارد دلار در منطقه عسلویه سرمایه گذاری شده است، گفت: بر اساس برنامه ریزی ها، تا پایان برنامه چشم انداز ۲۰ ساله، بیش از ۵۴ میلیارد دلار دیگر در بخش های بالادستی و پایین دستی این منطقه سرمایه گذاری خواهد شد.

معاون وزیر نفت در امور گاز خاطرنشان کرد: ایران هم اکنون با دارا بودن ۳۳ تریلیون مترمکعب گاز و توان تولید روزانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز ترش و شیرین، قصد دارد دو تا سه سال آینده، تولید گاز خود را به حدود ۱٫۴ میلیارد مترمکعب افزایش دهد.

وی تاکید کرد: با توجه به زیرساخت های لازم برای صادرات گاز همانند خطوط لوله، ایستگاه های تقویت فشار و پالایشگاه های گاز، همچنین موقعیت جغرافیایی مناسب، ایران هم اکنون توانایی لازم برای تحویل گاز در هر نقطه از کشور را دارد.

اوجی یادآور شد: با توجه به کاهش مصرف گاز در همه بخش ها و افزایش توان تولید گاز، ایران دو تا سه سال آینده توانایی صادرات روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز را خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: ایران در زمینه خطوط لوله گاز، پس از شرکت گازپروم روسیه، رتبه دوم را در منطقه دارد.

معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به مجوز ترکیه برای ترانزیت گاز ایران به اروپا گفت: امروز با امضای تفاهمنامه صادرات گاز ایران از مسیر عراق و سوریه به لبنان و کشورهای اروپایی، در حقیقت مسیر دومی برای صادرات گاز ایجاد شد.

وی گفت: هم اکنون ۶ تا ۷ سرمایه گذار بین المللی برای تامین مالی، طراحی و ساخت خط لوله صادرات گاز ایران از طریق عراق به اروپا اعلام آمادگی کرده اند، این خط لوله بیش از ۵ هزار کیلومتر طول دارد که حدود ۱۲۰۰ کیلومتر آن در آب های مدیترانه با بار مالی ۱۰ میلیارد دلار احداث خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۱۵۴۱۰ بازدید