سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

مقررات یکسان HSE در تمامی فازهای پارس جنوبی حاکم می شود

کتاب آیین و مقررات H.S.E شرکت نفت و گاز پارس، به منظور یکپارچه سازی مقررات H.S.E بین فازها ی پارس جنوبی از سوی H.S.E شرکت نفت و گاز پارس تدوین شد.

محمود والی نژاد سرپرست ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت نفت و گاز پارس در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر گفت: یکپارچه نبودن مفاهیم HSE و HSE- MS در سطح شرکت و پیمانکاران اصلی یکی از مشکلات عمده در مسیر تحقق اهداف ایمنی و بهداشت و محیط زیست بوده و با تدوین برنامه جامع HSE طرح ها ی توسعه ای، طرح های پشتیبانی و مدیریت تولید عملیات در حال حل این مشکل هستیم.

وی با اشاره به محورهای اقدامات HSE شرکت نفت و گاز پارس برای تدوین برنامه جامع HSE توضیح داد: مدیریت HSE شرکت نفت و گاز پارس باهدف یکپارچه سازی اصول و مفاهیم ایمنی، بهداشت و محیط زیست، محیط کار( Occupational HSE ) و همچنین ابزارها و سازو کارهای ایمنی، بهداشت و محیط زیست در طراحی ها بر اساس مستندات پذیرفته شده در قراردادهای طرح های توسعه ای اقدام به تهیه و تدوین کتاب کتاب جامع مقررات و دستورالعمل های ایمنی، بهداشت و محیط زیست نموده و این کتاب تا پایان شهریور ماه در سطح شرکت انتشار خواهد یافت .

والی نژاد با بیان اینکه ارزیابی عملکرد ایمنی، بهداشت و محیط زیست بر اساس دو شاخص، ساکن ” Passive” و پویا”Active” انجام می گیرد گفت: آمار حوادث که تجلی آن درشاخص حوادث، ضریب تکرار و ضریب شدت حوادث است به عنوان شاخص ساکن تلقی می شوند زیرا کاهش و افزایش این شاخص ها لزوما مؤید وجود یک برنامه در جهت کاهش حوادث نبوده و شرایط مختلف می تواند در کاهش یا افزایش این ارقام تاثیر داشته باشد.

وی افزود: شاخص های پویا بر خلاف شاخص های ساکن، نظیر گزارش شرایط نا ایمن، ” Anomality   ” گزارش بازرسی ها و ممیزی در کنار ارقام مربوط به شاخص های ساکن، وجود روند معنا دار در کاهش یا افزایش حوادث است که  می تواند راهنمایی مسئولین ذیربط در تدوین طرح ها و برنامه های مربوطه باشند .

سرپرست HSE شرکت نفت و گاز پارس گفت: در سه ماهه نخست سال جاری تعداد حوادث منجر به ناتوانی دائم کارگران و فوت در فازهای عملیاتی شرکت نفت و گاز پارس بسیار کاهش داشته است.

 

وی بزرگترین مشکل در حال حاضرسازمان ها را توسعه نیافتن نظام مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست عنوان کرد و تصریح کرد: برای حل این معضل با تکیه بر دانش و تجربه موجود در سطح شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت و گاز پارس و بهره گیری از خرد جمعی کارشناسان مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت نفت و گاز یک مدل مفهومی طراحی شده که در حال اجرایی نمودن این مدل هستیم.

وی در پایان گفت: سرپرست H.S.E   شرکت نفت و گاز پارس افزود: برای تکمیل سیستم مدیریت H.S.E   شرکت نفت و گاز پارس، برنامه و نرم افزاری طراحی شده است که مطابق اطلاعات این نرم افزار فعالیت روزمره داخل سایت قابلیت مدیریت دارد و خروجی حاصل از آن، ورودی ، سیستم خواهد بود و این طرح تا پایان سال جاری اجرایی خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۴۴۶۱۷ بازدید