سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

ظرفیت کافی برای تولید خودروهای گازی در ایران وجود دارد

مدیرعامل شرکت گسترش و نوسازی صنایع ایران اظهار کرد: وجود ۱۴ هزار میلیارد دلار ثروت گازی در ایران، ظرفیت کافی برای تولید خودروهای گازسوز در کشور را ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مجید هدایت؛ مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در چهارمین همایش بین المللی CNG که صبح امروز برگزار شد با بیان مطلب فوق افزود: در حوزه مصرف CNG با تولید موتورهای پایه گازسوز از جمله موتور EF7 تحولات بزرگی اتفاق افتاده و ظرفیت کافی برای تولید خودروهای گازسوز در کشور ایجاد شده است و این خودروها در سال ۹۰ حجم بالایی از تولید را به خود اختصاص خواهند داد.

وی  با بیان اینکه ایران دارای ۲۸ هزار میلیارد متر مکعب ذخایر گاز اکتشاف شده و قابل برداشت است اظهار داشت: یکی از عناصر پیشرفت ایران قطعا” وجود گاز است و در این خصوص باید برنامه ریزی دقیق و منسجمی در کشور صورت گیرد.

هدایت اضافه کرد: اگر قیمت جهانی گاز را ۵۰ سنت در نظر بگیریم ثروت ذخیره ایران در بخش گاز حدود ۱۴ هزار میلیارد دلار است و این در حالی است که در ۸۰ درصد خشکی های کشور هنوز اکتشاف کامل صورت نگرفته است.

وی با بیان این که اصلاح الگوی مصرف انرژی انقلاب صنعتی بزرگی را کلید زده است بیان داشت: در حوزه CNG از دهه ۷۰ مسیر مشخص بوده و امروز تحولات بزرگی در حوزه شبکه توزیع، نیاز وتقاضای بازار، توانمندی صنعتگران و اراده فعالان و مسئولان در این حوزه رخ داده و کافی است استراتژی مشخصی برای این حوزه تدوین شود که امیدواریم در تدوین استراتژی نیز در کنار شما باشیم.

هدایت با اشاره به این که اغلب قطعات و اجزای مورد نیاز صنعت CNG در حوزه خودرو و جایگاه ها در داخل کشور تولید می شود اظهار داشت: حضور صنعتگران ایرانی فعال در این حوزه در سطح بین المللی یک هدف قطعی و ضروری است.

وی با تاکید بر لزوم تنظیم یک برنامه روشن اقتصادی در حوزه CNG گفت : باید مشخص شود قیمت سوخت CNG در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده نسبت به سایر سوخت ها چه ضرایبی را خواهد داشت و باید به روشنی برای عموم مردم اقتصاد این عامل انرژی تنظیم و مشخص شود.

هدایت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان لزوم توسعه جایگاه های سوخت CNG اظهار داشت: باید ۲۵۰۰ جایگاه در سطح کشور ایجاد شود که تجهیزات آن آماده و محل جایگاه ها نیز مشخص شده است که در صورت ایجاد این جایگاه ها با سهولت و سرعت صف های سوخت گیری از بین خواهد رفت.

مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع  پیشنهاد کرد: کارگروه CNG متشکل از تمامی دست اندرکاران دولتی و فعالان بخش خصوصی اعم از وزارت نفت، ستاد مدیریت حمل ونقل سوخت، سازمان محیط زیست، موسسه استاندارد، تشکل ها، NGOها و تولید کنندگان تشکیل شود که در این کار گروه مسائلی هم چون پایش، نظارت، برنامه ریزی و اشتراک نقاط فکری صورت گرفته و این صنعت را به جایگاه واقعی خود برساند

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۴۲۴۸۸ بازدید