سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

رفع تصرف ۱۰۰ هکتار زمین در پارس جنوبی

رئیس کل دادگستری استان بوشهر گفت: ۱۰۰ هکتار اراضی تصرف شده منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی، توسط یک شرکت خصوصی با حکم دستگاه قضا پس از ۱۰ سال به دولت بازگردانده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حیدر بحرانی با اعلام این خبر گفت: بر اساس یک اقدام غیرقانونی و غیراصولی برخی شرکت‌ها تصرف غیر قانونی در ۱۰۰ هکتار زمین این منطقه صورت گرفته بود و باعث شده بود پروژه‌های منطقه پارس جنوبی با تاخیر ۱۰ ساله مواجه شود.

وی افزود: بر این اساس ۱۰۰ هکتار اراضی که بر اساس مصوبه دولت در سال ۷۷ در اختیار شرکت منطقه ویژه پارس جنوبی قرار گرفته و برای اجرای ۱۷ پروژه پتروشیمی در این منطقه جانمایی شده بود توسط یکی از ادارات دولتی در اختیار یک شرکت خصوصی قرار می‌گیرد و این تعداد پروژه از ۱۰ سال گذشته تاکنون با تاخیر مواجه شده بود.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر خاطر نشان کرد: در صورت اجرای این پروژه‌ها در زمان مقرر، ۵۰ درصد از تولیدات پتروشیمی کشور افزایش می‌یافت و این اراضی قابلیت سرمایه‌گذاری تا ۶۰ میلیارد دلار را نیز داشت.

بحرانی ادامه داد: اخیرا بر اساس اظهار صریح و قاطعانه محاکم تجدید نظر استان بوشهر حکم بر بی حقی شرکت خصوصی در ارتباط با ۱۰۰ هکتار اراضی داده شده و ما نیز به سرعت درصدد رفع تصرف این راضی هستیم.

وی تصریح کرد: پس از رفع تصرف، این اراضی در اختیار منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی قرار می‌گیرد.

بحرانی اضافه کرد: این حکم هشداری است برای کسانی که هم در دستگاه‌های اجرایی حضور دارند و متولیان واگذاری اراضی هستند و هم به اشخاصی حقیقی و حقوقی که از طریق غیرقانونی با تمسک به حیله نسبت به تصرف اراضی ملی اقداماتی انجام داده‌اند.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر افزود: یک شرکت به عنوان پیمانکار در منطقه پارس جنوبی مشغول به فعالیت می‌شود با وجود اینکه ۱۰۰ هکتار اراضی بر اساس مصوبه دولت در اختیار منطقه ویژه پارس بوده اما از طرف یک اداره دولتی به صورت اجاره به مدت ۳ سال به این شرکت خصوصی واگذار اما هفت ماه بعد واگذاری قطعی انجام می‌شود.

وی گفت: این اقدام با نادیده گرفتن مصوبه دولت انجام و موجب شد ۱۷ پروژه پتروشیمی کشور با تاخیر مواجه شود.

بحرانی تصریح کرد: اخیرا هم محاکم دادگاه تجدید نظر با ارای قطعی خود تصرفات این شرکت را غیر قانونی اعلام کرده و نسبت به رفع تصرف آن نیز اقدام می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر بیان داشت: پس از مشخص شده افراد مجرم در این پرونده، به شدت با افراد خاصی برخورد میشود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۴۱۴۷۷ بازدید